Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2008 – biologia rozszerzona – arkusze maturalne

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym składał się z  35 zadań umieszczonych na 16 stronach, w tym z 30 zadań otwartych i 5 zamkniętych  (wielokrotnego wyboru i na dobieranie). Zdający na ich rozwiązanie mieli 150 minut.

Zadania oprócz podstawy programowej obejmowały zagadnienia z zakresu różnorodności życia na Ziemi, ewolucji żywych organizmów, ekologii, biogeografii oraz biologii stosowanej.

Arkusz zawierał wiele schematów. Przykładem  jest zadanie 1 , w którym zamieszczono ilustracje związków czynnych biologicznie oraz zadanie 4, w którym zamieszczono budowę lizosomu.

W zadaniu 7, na podstawie zamieszczonego wykresu maturzyści musieli uzupełnić tabelę nazywając makrocząsteczki i określać jego optymalne pH.

Na podstawie ilustracji w zadaniu 21 należało samodzielnie sformułować problem badawczy. Formułowania argumentów i wniosków wymagały również inne zadania, np. 34 dotyczące dzielenia zarodków u ssaków.

Ten egzamin dla  maturzystów okazał się on dość wymagający,,Bardzo zróżnicowane zadania pod względem tematu. Mam jednak nadzieję, że dobrze mi poszło? ? stwierdza Maciej, jeden z łódzkich maturzystów.

Arkusz maturalny online

 

 

 Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook