Łódzka filmówka (Fot.freedigitalphotos.net)

Ranking The Hollywood Reporter – łódzka filmówka na drugim miejscu!

Amerykański magazyn filmowy „The Hollywood Reporter” opublikował ranking najlepszych zagranicznych szkół filmowych świata. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (zwana Filmówką) uplasowała się na drugim miejscu.

 

W rankingu ?Study Abroad: The Top 15 International Film Schools? na pierwszym miejscu pojawiła się lońdyńska National Film and Television School. PWSFTViT wyprzedziła m.in słynną paryską Le Femis I praską FAMU.

Polska uczelnia została założona w 1948 r., a jej absolwentem był m.in. zdobywca Oskara Roman Polański.

– Co roku w Zakładzie Produkcji Filmów Szkolnych powstaje ponad 300 filmów studenckich, z czego połowa realizowana jest na taśmie 35 mm. W programie nauczania od zawsze kładzie się nacisk na stronę praktyczną. Nasi polscy i zagraniczni studenci uczą się od absolwentów szkoły, którzy po sukcesach zawodowych wracają do nas i pracują jako wykładowcy w twórczej atmosferze ? mówi Krzysztof Brzezowski, pełnomocnik rektora ds. promocji i współpracy zagranicznej uczelni.

Absolwenci uczelni to laureaci Oscarów i nagród na Festiwalach w Cannes, Berlinie oraz Wenecji. Wszyscy oni są dobrze znani amerykańskim kinomanom. Są to:

  • Jerzy Skolimowski,
  • Krzysztof Zanussi,
  • Zbigniew Rybczyński,
  • Krzysztof Kieślowski,
  • Adam Holender,
  • Witold Sobociński,
  • Sławomir Idziak,
  • Paweł Edelman

Wielu absolwentów brytyjskiej National Film and Television School pracuje w Hollywood, co zapewne miało wpływ na zwycięstwo w rankingu. Jej dyrektorem jest Nik Powel, jeden z najbardziej znanych anglojęzycznych producentów, twórca takich hitów jak m.in. „Mona Lisa” czy „Gra pozorów?. Na miejscu trzecim, tuż za polską uczelnią, znalazła się słynna paryska La Femis, ?matka? takich sław jak wielki Louis Malle czy współczesny nam Francois Ozon.

__________________________________________________________________________________________________

Szkoła filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. Powstała w 1958 r. w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni ? Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej.

 

J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook