Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 ? geografia rozszerzona ? odpowiedzi do arkuszy

Maturzyści w 2014r. zdając egzamin z  geografii na poziomie rozszerzonym musieli się zmierzyć z 34 zadaniami, otwartymi oraz zamkniętymi, w czasie 150 minut. Walczyli o maksymalną liczbę 60 punktów. Do arkusza dołączona była mapa fragmentu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (taka sama, jak do poziomu podstawowego) oraz inne materiały źródłowe.

 

Za większość zadań można było uzyskać maksymalnie 1 lub 2 punkty, za dwa wyjątki ? bardziej rozbudowane ? do zdobycia było aż 3 punkty.

Większych trudności nie sprawiło zdającym zadanie 3, w którym na podstawie mapy należało uzupełnić tabelkę odpowiednimi nazwami dolin. Duża część maturzystów poradziła sobie z zadaniem  27 ? również uzupełnianie tabeli, tym razem nazwami państw.

Problemy natomiast sprawiało zadanie 17, a zwłaszcza część B, w której trzeba było wykazać się wiedzą na temat czynników warunkujących rozmieszczenie ludności. Zróżnicowane okazało się zadanie 11: w części A duża część maturzystów poradziła sobie ze wskazaniem szerokości geograficznych, w których występują pasaty oraz wiatry zachodnie; w części B z kolei o wiele mniej umiało wyjaśnić, jak powstają okołobiegunowe wyże baryczne.

?Ogólnie geografia nie była trudna, jednak tematy niektórych zadań były dla mnie zaskakujące. Takie, których się na ogół na maturze nie spotyka.? ? tak komentuje tegoroczny arkusz jedna z absolwentek liceum.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook