Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Z czego składa się matura z Wiedzy o Tańcu?

WOT, czyli Wiedza o Tańcu jest egzaminem, który nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród maturzystów. Być może wynika to z tego, że uczniowie nie wiedzą, w jakim celu go zdawać, na jakie kierunki można startować mając go na świadectwie oraz z czego tak właściwie składa się taki egzamin.

Młodzież woli iść w sprawdzone przedmioty, z którymi mają styczność na co dzień. Można więc stwierdzić, że wiedza o tańcu jest dla typowych pasjonatów. Nie myślcie jednak, drodzy maturzyści, że egzamin z tego przedmiotu wymaga jedynie znajomości z rodzajów tańca, jego historii czy znanych tancerzy, oczywiście to też, jednak pojawiają się tam zadania z szeroko pojętej wiedzy o tańcu. Często zdarzają się ilustracje, na których należy rozpoznać bardzo mało znany taniec, opisywać choreografię na podstawię nagrania DVD czy też znać metodykę nauczania znanych choreografów i opisywać typy ruchu scenicznego. Pierwsza część egzaminu, składa się z zadań zamkniętych, które trzeba rozwiązać na podstawie ilustracji, cytatów czy krótkich opisów. Trzeba również wykazać się umiejętnościami humanistycznymi, gdyż w części drugiej czekają was w zadaniach otwartych dłuższe wypowiedzi pisemne w części podstawowej, a w rozszerzonej wypracowanie.  Nie brzmi to może zachęcająco, jednak egzamin ten jest jednym z najciekawszych, jakie CKE oferuje do wyboru na egzaminie maturalnym.  Jak podaje CKE : „Głównym celem egzaminu z wiedzy o tańcu jest promocja tańca jako jednej z dziedzin sztuki oraz przygotowanie świadomych i aktywnych odbiorców oraz uczestników spektaklu tanecznego.”
Dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyborem wiedzy o tańcu jako przedmiot dodatkowy na egzaminie maturalnym, przedstawiamy szczegółowy informator sporządzony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w którym znajdziecie szczegółowy opis egzaminu ,przykładowe arkusze na obydwu poziomach zaawansowania, odpowiedzi na Wasze najczęściej pojawiające się pytania dotyczące matury z wiedzy o tańcu.

Link do informatora :
http://www.cke.edu.pl/images/stories/Inf_mat_od2008/wot_a.pdf

 

Komentarze:

  1. GetOutMyWay pisze: 2015/05/04 o 14:13

    Ten egzamin z wiedzy o tańcu jest obowiązkowy?

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook