stomatolog (fot.freedigitalphotos.net)stomatolog (fot.freedigitalphotos.net)

Stomatologia jako pewna przyszłość i stabilna praca

Obecnie w każdym gabinecie dentystycznym, obok stomatologa znajdziemy asystentkę stomatologiczną. Każdy z nas wie, że w pracuje tam taka osoba, ale nie każdy zna jej zadania i obowiązki.

Asystentka dentystyczna jest osobą z profesjonalnym wykształceniem medycznym. Odpowiada za komunikację się z pacjentem, zarówno tym małym jak i dorosłym. Wymagane jest więc od niej przygotowanie psychologiczne i pedagogiczne. Jest to bardzo ważna kwestia również pod kątem przygotowania pacjenta do zabiegu medycznego. Do jej zadań należy przygotowanie gabinetu i stanowiska pracy lekarza, jak również czynna współpraca ze stomatologiem przy wykonywaniu zabiegów stomatologicznych.

Oczywiście osoba pełniąca tę funkcję musi być dodatkowo przeszkolona z zakresu udzielania pierwszej pomocy i jeśli zajdzie taka potrzeba, pomagać w tej kwestii lekarzowi. Jest to w tej dziedzinie medycznej bardzo ważne, gdyż do gabinetu przychodzą osoby z różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Poza tym, często sam stres może powodować różnego rodzaju reakcje u pacjenta.

Oczywiście do zadań asystentki należy również przygotowywanie i przechowywanie leków, materiałów, narzędzi oraz konserwowanie na bieżąco sprzętu stomatologicznego. Ważne jest również, aby przestrzegała zasad aseptyki i antyseptyki.

Asystentka stomatologiczna zajmuje się także prowadzeniem w gabinecie dentystycznym dokumentacji medycznej dotyczącej wykonanych zabiegów medycznych, jak również rozliczenia zużytych leków i wyrobów medycznych.

Ważną kwestią jest też to, aby znała ona język migowy. Tego oczywiście również nauczymy się w szkole policealnej, jednak warto zwrócić na tę umiejętność szczególną uwagę, gdyż jest to na chwilę obecną jeden z głównych wymogów. Poza tym, łatwiej jest przygotować pacjenta do zabiegu wiedząc jakie ma obawy i co trzeba mu jeszcze wytłumaczyć.

Oczywiście należy pamiętać, że jest to kierunek medyczny, dlatego warto podnosić swoje kompetencje i doskonalić swoje umiejętności zawodowe, korzystając z różnych źródeł informacji. Szkoła policealna przygotowuje nas w najlepszy z możliwych sposobów, jednakże wiele rzeczy zmienia się z dnia na dzień, dlatego także warto starać się dodatkowo dokształcać.

Żaden gabinet stomatologiczny nie może obyć się bez dobrze wykwalifikowanej asystentki. Personel medyczny tego typu jest bowiem prawą ręką stomatologa. Niejednokrotnie dzięki asystentkom, pacjenci czujący strach przed lub w trakcie zabiegu, stają się spokojniejsi. Jest to również bardzo ważne, gdyż wtedy atmosfera panująca w pomieszczeniu jest znacznie przyjemniejsza, a dzięki temu zabieg przebiega sprawniej i mniej stresująco dla pacjenta.

Szkoła policealna daje nam więc możliwości rozwoju, a przy tym szansę na dobrą, bardzo przyjemną i spokojną pracę. Warto również wspomnieć, że stomatologia jest na chwilę obecną bardzo szybko rozwijającą się dziedziną. Dla każdego człowieka uzębienie jest bardzo ważną kwestią. Do tego aspektu życia przywiązujemy coraz większą uwagę.

Każdy chce, aby jego zęby były zdrowe i białe. Gdyby nie asystentki, praca stomatologa zapewne byłaby bardziej uciążliwa i spowolniona. Warto więc zainwestować w siebie i ukończyć dobry kierunek medyczny w szkołach takich jak np. http://www.szkoly.gowork.pl/oferta-edukacyjna/medyczna-szkola-policealna/asystentka-stomatologiczna, a na pewno będziemy mieli możliwość stabilnej pracy w wyuczonym zawodzie.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook