matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2006 – matematyka rozszerzona – odpowiedzi do arkuszy

Na arkusz z matematyki rozszerzonej składało się 10 zadań. Na ich rozwiązanie maturzyści mieli 150 minut. Maksymalnie można było uzyskać 50 punktów.

Jednym z łatwiejszych okazało się polecenie 15, w którym należało obliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia. Abiturienci radzili sobie również z zadaniem 16. Sprawdzało ono znajomość twierdzeń, które pozwalają na obliczenie narysowanego odcinka. Większych problemów nie było także z dwoma ostatnimi zadaniami, które dotyczyły funkcji. W poleceniu 20 należało obliczyć, dla których argumentów x wartości funkcji f są większe od wartości funkcji g. W ostatnim ? narysować w prostokątnym układzie współrzędnych wykres funkcji, korzystając z podanych informacji.

Najwięcej problemów sprawiło zadanie 17, które sprawdzało umiejętności z geometrii płaskiej z zastosowaniem trygonometrii. Mając odpowiednie dane, abiturienci musieli obliczyć długość ramienia trapezu oraz cosinus podanego kąta.

Zdaniem CKE, w arkuszu przeważały polecenia trudne i bardzo trudne. ?Zestaw zadań w arkuszu II okazał się trudny dla większości zdających, jednak obecność bardzo wysokich i bardzo niskich wyników świadczy o zróżnicowaniu umiejętności maturzystów.?

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook