Matura Angielski (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – język angielski rozszerzony – arkusze maturalne

Arkusz z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym składał się z 10 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Czas na ich wykonanie wynosił 150 minut.

Pierwsze polecenia należało wykonać na podstawie tekstu słuchanego. W zadaniu 1 należało wybrać poprawną odpowiedź, zgodną z treścią nagrania. W następnym zadaniu trzeba było dopasować zdanie do każdej usłyszanej wypowiedzi. W poleceniu 3 uczniowie musieli wybrać właściwe odpowiedzi na podstawie usłyszanego wywiadu z profesorem Jacksonem na temat lądowania na Księżycu.

Następne polecenia sprawdzały umiejętność rozumienia tekstu pisanego. W zadaniu 4 trzeba było dopasować do każdego pytania właściwą część tekstu. W kolejnym poleceniu należało podanymi fragmentami uzupełnić luki tak, aby otrzymać spójną i logiczną całość. Zadanie 6 polegało na wybraniu właściwych odpowiedzi na podstawie dwóch tekstów dotyczących pracy. W następnym zadaniu maturzyści musieli wybrać właściwe odpowiedzi tak, aby po uzupełnieniu nimi luk, tekst był spójny i poprawny gramatycznie. Polecenie 8 również dotyczyło uzupełniania braków w tekście. Tym razem jednak należało samemu wpisać jedno słowo tak, aby otrzymać spójną i logiczną całość. W przedostatnim poleceniu uczniowie musieli uzupełnić cztery zdania, wykorzystując w odpowiedniej formie wyrazy podane w nawiasach.

W zadaniu 10 trzeba było wykazać się umiejętnością tworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej. Maturzyści musieli napisać tekst na 200-250 słów na jeden z dwóch tematów:

  • Coraz częściej słyszymy o osobach, które decydują się wyruszyć samotnie na trudną wyprawę ? opłynąć Ziemię, dotrzeć na biegun, zdobyć niedostępny szczyt itp. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz wady i zalety odbycia takiej wyprawy samotnie.
  • Jedna z gazet ogłosiła konkurs na pomysł kampanii zachęcającej do oszczędzania wody. Napisz list do redakcji. Opisz w nim sytuację, dzięki której uświadomiłeś(-aś) sobie wagę tego problemu, i przedstaw swoją propozycję takiej kampanii.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook