Od zawsze miałeś zdolności techniczne, interesujesz się naukami ścisłymi i chciałbyś swoją karierę zawodową związać z dziedziną mechaniki i elektromechaniki? A może marzyłeś o tytule inżyniera i funkcji kierowniczej w tym obszarze? Sprawdź więc, czym dokładnie jest zawód elektromechanika i jakie daje możliwości!
Zawód elektromechanik
Elektromechanik jest specjalistą, który wykonuje, obsługuje, kontroluje i naprawia urządzenia elektryczne stosowane w różnych gałęziach gospodarki. Elektromechanik może zdobyć różne specjalizacje, na przykład:
- Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego
- Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych
- Elektromechanik pojazdów samochodowych
Każda ze specjalizacji wymaga innych umiejętności, jednak jest kilka podstawowych, które każdy elektromechanik powinien posiadać, jak na przykład:
- Dokonywanie przeglądu technicznego urządzenia elektrycznego
- Montowanie i demontowanie podzespołów elektrycznych i mechanicznych
- Konserwowanie i naprawianie sprzętu
- Instalowanie urządzeń elektrycznych
Wykształcenie elektromechanika
Aby zostać elektromechanikiem, należy ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową na kierunku elektromechanika ogólna. Ważne są jednak szkolenia, praktyki i kursy, gdyż pracodawcy przede wszystkim szukają pracowników z doświadczeniem. Jeżeli myślisz o awansach i objęciu w przyszłości stanowisk kierowniczych, musisz ukończyć wyższe studia techniczne i uzyskać tytuł inżyniera.
Rynek pracy
Elektromechanik może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących urządzenia i maszyny elektryczne lub w sektorze usługowym, czyli w serwisach naprawczych. Inne miejsca pracy elektromechanika to na przykład:
- Wydziały szkół technicznych
- Zakłady energetyczne
- Zakłady przemysłu elektromagnetycznego
- Zakłady przemysłu chemicznego
- Transport kolejowy
- Transport miejski
Ile zarabia elektromechanik?
Średnia miesięczna pensja elektromechanika wynosi około 3300 zł brutto. Zarobki są uzależnione od stanowiska, miejsca pracy oraz doświadczenia w zawodzie. Pełniąc funkcje kierownicze lub pracując w dużych i rozwijających się firmach można zarobić o wiele więcej.
Status społeczny
Elektromechanik, jako pracownik fizyczny, nie ma wysokiego prestiżu i uznania wśród społeczeństwa. Uznawany jest jednak za przydatny zawód. Najlepsi specjaliści lub obejmujący wysokie stanowiska w zakładach cieszą się szacunkiem i uznaniem w branży.
Dodatkowe informacje o zawodzie
Cechy przydatne w zawodzie elektromechanika:
- Koordynacja wzrokowo-ruchowa
- Spostrzegawczość
- Dobra pamięć
- Uzdolnienia techniczne
- Umiejętność nawiązywania kontaktów
- Cierpliwość
A.Szczykutowicz
Komentarze: