Marzy Wam się kariera inżyniera lub informatyka? A może widzicie swoją przyszłość w świecie nauki i techniki? Warto wybrać się na uczelnie, które spełnią Wasze marzenia i sprostają wszelkim wymogom.
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia na politechnikach. Kierunki ścisłe zapewniają godną przyszłość i dobre zarobki. Rynek pracy potrzebuje osób z wykształceniem technicznym, bądź informatycznym. Szkoły oferują coraz więcej nowych kierunków, które doskonale kształcą studentów w danej profesji.
Ranking najlepszych uczelni technicznych i informatycznych został stworzony przez Perspektywy i Rzeczpospolitą we współpracy z innymi wydawnictwami. Stworzenie takiej listy opierało się na ponad 30 kryteriach, według których oceniane były uczelnie. Priorytetem przy opracowywaniu rankingu było szukanie miejsc prestiżowych, innowacyjnych, sprzyjających rozwojowi nauki, z dogodnymi warunkami dla każdego ze studentów. Aby sprawdzić efektywność edukacji danej uczelni, potrzebna była analiza publikacji. To właśnie one świadczą o poziomie konkretnej placówki.
Ranking 2011 opierał się również na bazach z poprzednich lat, które określały ilość ukazywania się publikacji naukowych danej uczelni w sieci. To pozwoliło wskazać, które placówki rozwijają się i stawiają na innowacyjność. Aby dana uczelnia znalazła się w rankingu musiała spełnić wszystkie wymogi. Najlepsze uczelnie zebrały najwyższe noty zarówno pod względem oceny fachowców, jak i ilości publikacji. Maksymalnym wskaźnikiem była liczba 100. Tylko Politechnice Warszawskiej udało się uzyskać taki wynik.
Wśród najlepszych uczelni technicznych oraz informatycznych znalazły się:
- Politechnika Warszawska (wskaźnik ? 100)
- Politechnika Wrocławska (wskaźnik -77,1)
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (wskaźnik ? 72,1)
- Politechnika Śląska (wskaźnik ? 52,5)
- Politechnika Poznańska (wskaźnik ? 47, 8)
- Politechnika Gdańska (wskaźnik ? 42,3)
- Politechnika Łódzka (wskaźnik ? 41,4)
- Politechnika Krakowska (wskaźnik ? 34,4)
- Uniwersytet Warszawski (wskaźnik ? 32,6)
W rankingu wyróżniono również uczelnie, które w ciągu ostatni lat postawiły na rozwój edukacji. Innowacyjność nauczania, tworzenia projektów oraz możliwości samokształcenia zdobyła uznanie wśród oceniających.
Za najbardziej nowatorskie placówki uznano:
- Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (wskaźnik ? 100)
- Politechnikę Wrocławską (wskaźnik ? 82,4)
- Politechnikę Warszawską (wskaźnik ? 75,1)
- Politechnikę Gdańską (wskaźnik ? 74,7)
- Uniwersytet Jagielloński (wskaźnik ? 62,3)
- Politechnikę Poznańską (wskaźnik ? 57)
- Politechnikę Śląską (wskaźnik ? 55,6)
Uczelnie wymienione w rankingu są popularne wśród uczniów. Ci, którzy decydują się studiować kierunki techniczne lub informatyczne w tychże placówkach są zadowoleni z wyników nauczania i sposobów kształcenia.
Najczęściej wybierane kierunki to budownictwo, energetyka, geodezja i kartografia, inżynieria, informatyka, mechatronika, logistyka oraz transport. Aby dostać się na nie, wymagane jest zdanie rozszerzonej matematyki i dodatkowego przedmiotu ścisłego. Na takie przedmioty decydują się osoby, które marzą o wykształceniu inżynierskim i dobrze płatnej pracy. Przez takie studia nie przejdzie się łatwo. Wymagana jest praca i zaangażowanie we wszelkie projekty wspomagające rozwój młodych ludzi.
Źródło: www.computerworld.pl
Katarzyna Kujawa