uczelnie techniczne (fot. istockphoto.com)

Ranking najlepszych uczelni technicznych i informatycznych w 2011 roku

Marzy Wam się kariera inżyniera lub informatyka? A może widzicie swoją przyszłość w świecie nauki i techniki? Warto wybrać się na uczelnie, które spełnią Wasze marzenia i sprostają wszelkim wymogom.

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia na politechnikach. Kierunki ścisłe zapewniają godną przyszłość i dobre zarobki. Rynek pracy potrzebuje osób z wykształceniem technicznym, bądź informatycznym. Szkoły oferują coraz więcej nowych kierunków, które doskonale kształcą studentów w danej profesji.

Ranking najlepszych uczelni technicznych i informatycznych został stworzony przez Perspektywy i Rzeczpospolitą we współpracy z innymi wydawnictwami. Stworzenie takiej listy opierało się na ponad 30 kryteriach, według których oceniane były uczelnie. Priorytetem przy opracowywaniu rankingu było szukanie miejsc prestiżowych, innowacyjnych, sprzyjających rozwojowi nauki, z dogodnymi warunkami dla każdego ze studentów. Aby sprawdzić efektywność edukacji danej uczelni, potrzebna była analiza publikacji. To właśnie one świadczą o poziomie konkretnej placówki.

Ranking 2011 opierał się również na bazach z poprzednich lat, które określały ilość ukazywania się publikacji naukowych danej uczelni w sieci. To pozwoliło wskazać, które placówki rozwijają się i stawiają na innowacyjność. Aby dana uczelnia znalazła się w rankingu musiała spełnić wszystkie wymogi. Najlepsze uczelnie zebrały najwyższe noty zarówno pod względem oceny fachowców, jak i ilości publikacji. Maksymalnym wskaźnikiem była liczba 100. Tylko Politechnice Warszawskiej udało się uzyskać taki wynik.

 

Wśród najlepszych uczelni technicznych oraz informatycznych znalazły się:

 1. Politechnika Warszawska (wskaźnik ? 100)
 2. Politechnika Wrocławska  (wskaźnik -77,1)
 3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (wskaźnik ? 72,1)
 4. Politechnika Śląska (wskaźnik ? 52,5)
 5. Politechnika Poznańska (wskaźnik ? 47, 8)
 6. Politechnika Gdańska (wskaźnik ? 42,3)
 7. Politechnika Łódzka (wskaźnik ? 41,4)
 8. Politechnika Krakowska (wskaźnik ? 34,4)
 9. Uniwersytet Warszawski (wskaźnik ? 32,6)

W rankingu wyróżniono również uczelnie, które w ciągu ostatni lat postawiły na rozwój edukacji. Innowacyjność nauczania, tworzenia projektów oraz możliwości samokształcenia zdobyła uznanie wśród oceniających.

 

Za najbardziej nowatorskie placówki uznano:

 1. Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (wskaźnik ? 100)
 2. Politechnikę Wrocławską (wskaźnik ? 82,4)
 3. Politechnikę Warszawską (wskaźnik ? 75,1)
 4. Politechnikę Gdańską (wskaźnik ? 74,7)
 5. Uniwersytet Jagielloński (wskaźnik ? 62,3)
 6. Politechnikę Poznańską (wskaźnik ? 57)
 7. Politechnikę Śląską (wskaźnik ? 55,6)

 

Uczelnie wymienione w rankingu są popularne wśród uczniów. Ci, którzy decydują się studiować kierunki techniczne lub informatyczne w tychże placówkach są zadowoleni z wyników nauczania i sposobów kształcenia.

 

Najczęściej wybierane kierunki to budownictwo, energetyka, geodezja i kartografia, inżynieria, informatyka, mechatronika, logistyka oraz transport. Aby dostać się na nie, wymagane jest zdanie rozszerzonej matematyki i dodatkowego przedmiotu ścisłego. Na takie przedmioty decydują się osoby, które marzą o wykształceniu inżynierskim i dobrze płatnej pracy. Przez takie studia nie przejdzie się łatwo. Wymagana jest praca i zaangażowanie we wszelkie projekty wspomagające rozwój młodych ludzi.

Źródło: www.computerworld.pl
Katarzyna Kujawa

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook