Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Jak wygląda matura z biologii?

Od 2015 roku egzamin maturalny z biologii można zdawać tylko jako przedmiot dodatkowy i tylko na poziomie rozszerzonym. Dowiedz się, jak wygląda arkusz egzaminacyjny i jak przebiega nowa matura z biologii!

Egzamin maturalny z biologii ma formę pisemną. Na rozwiązanie maturzyści mogą poświęcić do 180 minut. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 60. Dla tego przedmiotu nie określono progu zaliczenia, co oznacza, że wynik z tego egzaminu nie ma wpływu na zdanie matury. Podczas egzaminu można korzystać z prostego kalkulatora i tablic dla przedmiotów przyrodniczych.

W arkuszu maturalnym z biologii znajduje się zwykle około 25 pytań. Przy każdym z nich można znaleźć informację odnośnie tego, ile można zdobyć maksymalnie punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

Zadania na egzaminie:

  • są różnorodne ? dotyczą ogólnych, ale i szczegółowych zagadnień z podstawy programowej;
  • mają zróżnicowany poziom trudności ? na maturze mogą pojawić się pytania łatwe, jak i bardzo trudne;
  • mogą mieć formę zamkniętą (np. wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz/ itd.) bądź otwartą;
  • mogą występować pojedynczo lub mieć nawet po kilka punktów;
  • mogą wymagać uzupełnienia schematów;
  • wymagają umiejętności nawiązywania do innych dziedzin nauki, m.in. chemii.

Za udzielenie poprawnej odpowiedzi w zadaniu zamkniętym można otrzymać 1 lub 2 punkty, bądź 0, jeśli odpowiedź jest błędna. Zaś za pytanie otwarte można uzyskać od zera do nawet kilku punktów. Egzaminator ma obowiązek przyznawać tylko pełne punkty.

Pobierz INFORMATOR MATURALNY w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


K. Macha, źródło: CKE

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook