matura informatyka (freedigitalphotos.net)matura informatyka (freedigitalphotos.net)

Jak wygląda matura z informatyki

Od roku 2015 egzamin maturalny wygląda inaczej. Dowiedz się, jak obecnie wygląda arkusz maturalny i jak przebiega egzamin z informatyki, zapraszamy do lektury!

Egzamin ma formę pisemną i jest podzielony na dwie części. Całość trwa dokładnie 210 minut. Pierwsza część polega na rozwiązaniu arkusza z pytaniami bez korzystania z komputera, zdający mogą poświęcić na to 60 minut i uzyskać maksymalnie 15 punktów. W drugiej części maturzyści już wykonują zadania przy użyciu komputera. Ta część trwa 150 minut, a ilość punktów do zdobycia wynosi 35. Nie określono progu zaliczenia dla tego przedmiotu, co oznacza, że wyniki z egzaminu w żaden sposób nie wpływają na całościowe zdanie matury. Podczas trwania pierwszej części zdający mogą korzystać z prostego kalkulatora.

Oba arkusze maturalne z informatyki zawierają po (około) 4 pytania. Przy każdym zadaniu można znaleźć informację odnośnie tego, ile można zdobyć maksymalnie punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

Zadania na egzaminie:

  • wymagają znajomości zagadnień ogólnych i szczegółowych;
  • sprawdzają m.in. umiejętności: informatycznego rozwiązywania problemu, przetwarzania, analizowania, korzystania z zamieszczonych informacji,
  • mają zróżnicowany poziom trudności,
  • mogą mieć formę zamkniętą – pytań testowych ? lub otwartą;
  • mogą odnosić się do, zamieszczonych w arkuszu, materiałów ? np. tabel, wykresów, schematów, fragmentów tekstów popularnonaukowych, algorytmów itd.

 

Pobierz informator maturalny w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


K. Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook