Nabycie umiejętności czytania ze zrozumieniem bardzo ułatwia wykonywanie zadań na maturze, jest także przydatne w codziennym życiu. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo często nie potrafimy zrozumieć tego, z czym przyjdzie się nam zapoznać.
CZYTAMY, ALE NIE ROZUMIEMY
Co może być tego powodem? Może to, że jak pokazują wskaźniki czytelnictwa w naszym kraju większość osób wcale nie czyta książek. Jak zatem możemy rozumieć czytany tekst, skoro prawie wcale nie mamy możliwości, aby ćwiczyć tę umiejętność? Okazję do czytania i to ze zrozumieniem, będziesz miał na maturze. Jednym z wymagań na egzaminie jest właśnie wykonanie zadania tego typu.
JAKIE ZADANIA BĘDĄ NA MATURZE Z POLSKIEGO?
Na czym więc polega ta część matury z języka polskiego? Punktem wyjścia jest tutaj tekst, jaki otrzymasz. Zgodnie z podstawą programową może być to fragment o charakterze: publicystycznym, popularnonaukowym lub politycznym. Istotą jest tutaj zapoznanie się z przedstawionym zagadnieniem. Składają się na to kolejno analiza, zrozumienie jego sensu, odczytanie znaczenia użytych wyrazów czy zwrotów oraz wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Następnie będziesz musiał odpowiedzieć na kilka lub kilkanaście zadań testowych, które mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Jak zatem poradzić sobie z takimi zadaniami? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
CO MOŻESZ ZROBIĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY NAD TEKSTEM?
Kilka ważnych kroków dotyczących czytania ze zrozumieniem możesz podjąć jeszcze przed egzaminem. W trakcie przygotowań do matury zwróć uwagę na następujące zagadnienia:
- skoro podstawa programowa określa jakie typy tekstów mogą się pojawić (popularnonaukowy, publicystyczny, polityczny) warto powtórzyć charakterystyczne cechy tych stylów,
- koncentruj się na tym co czytasz, nie myśl o niczym innym,
- zwróć uwagę na tytuł tekstu i pomyśl jakie może mieć znaczenie,
- naucz się robić plan czytanego tekstu,
- ćwicz streszczanie podanego fragmentu, opisywanie go własnymi słowami,
- ćwicz na bieżąco umiejętność czytania ze zrozumieniem, przede wszystkim poprzez lekturę książek czy różnego rodzaju tekstów.
JAK CZYTAĆ?
Czytanie ze zrozumieniem polega na głębokiej analizie tekstu, a nie błądzeniu oczami po kartce papieru. Dokładne przeczytanie zaprezentowanego fragmentu to pierwszy krok do sukcesu.
- najpierw przeczytaj cały tekst pobieżnie, zapoznaj się z jego tematyką,
- zastanów się jakie treści niesie za sobą tekst, określ główną myśl tekstu,
- przeczytaj tekst kolejny raz, ukierunkowując swoje myśli, aby znaleźć szukane odpowiedzi,
- czytaj tekst mniejszymi częściami, po przeczytaniu każdej z nich stwórz krótkie streszczenie, ułatwi to zrozumienie całości.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO, O CO JESTEŚ PYTANY
Głównym celem jest dla Ciebie zdobycie cennych punktów. Otrzymasz je za napisanie wyczerpujących sformułowań. Dlatego też postaraj się odpowiadać tylko w takim zakresie, w jakim jesteś proszony, nie pisz ani więcej, ani mniej.
- odpowiedz na pytanie – w jakim celu powstał dany tekst?,
- sformułuj pytania, na jakie chce odpowiedzieć autor tekstu,
- dokładnie przeczytaj pytania, na które musisz odpowiedzieć,
- zwróć uwagę na formę pytania i to czego się od ciebie oczekuje (czy masz wskazać, zacytować, opisać, streścić, wypisać, zacytować itd.),
- w zadaniach często pojawia się wskazówka, na podstawie których akapitów trzeba odpowiadać ? wykorzystajmy to.
PODEJDŹ DO ZADANIA WIELOASPEKTOWO
Egzemplarz tekstu, jaki otrzymasz jest do Twojej dyspozycji, możesz po nim pisać, malować, zaznaczać. Jednak pamiętaj, aby nanieść odpowiedzi we właściwym miejscu.
- szukaj słów kluczowych w tekście, na którym pracujesz,
- w trakcie czytania, na bieżąco ? podkreślaj, koloruj, zaznaczaj ważne fragmenty, wyrazy, wyrażenia, czy określenia,
- próbuj dostrzegać powiązania pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu,
- doszukuj się związków przyczynowo-skutkowych między opisywanymi zdarzeniami,
- nie zostawiaj nierozwiązanych zadań, nawet jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi spróbuj coś wymyślić.
POSTAW SIĘ NA MIEJSCU AUTORA
Nie raz, szczególnie przy omawianiu wierszy musiałeś odpowiadać na pytanie ? co autor miał na myśli? Spróbuj także teraz określić motywacje twórcy.
- zbadaj jaki stosunek może mieć autor do opisywanych zagadnień,
- wskaż tezę tekstu oraz argumenty na jej poparcie,
- wyszukaj fragmenty wyrażające opinię autora na konkretne tematy.
Wierzę, że zastosowanie przez Ciebie tych rad podczas wykonywania praktycznych zadań znacznie ułatwi Ci pracę nad każdym tekstem. To tylko kilka kroków, które trzeba przejść w odpowiedniej kolejności, aby z sukcesem odpowiedzieć na wszystkie pytania. Takie kompleksowe podejście to recepta na Twój sukces!
Powodzenia!
K.M.
Komentarze: