Mowa zależna i niezależna (fot.PhotoPin)Mowa zależna i niezależna (fot.PhotoPin)

Mowa zależna i niezależna

Rozróżnianie mowy zależnej i niezależnej oraz przekształcanie jednej na drugą to umiejętności, które warto odświeżyć przed maturą. Tego typu zadania mogą pojawić w arkuszu z języka polskiego.

Mowa niezależna

To dosłowne przytoczenie wypowiedzi, dokładnie tak, jak zostało wypowiedziane przez nadawcę. Wypowiedź wyróżniona jest przez cudzysłów lub kursywę. Przykład mowy niezależnej z arkusza egzaminacyjnego WSiP (A. Fedorowicz, 2015):

Zakładam, że większość szukała porad, jak się wyleczyć. Teraz planuję wrzucenie do sieci filmu pokazującego, jak być mądrym przed szkodą – deklaruje Rafał Hejna.

dymek, (pixabay.com)

Mowa zależna

To przytoczenie wypowiedzi w formie zdania podrzędnego. Powyższe zdanie przekształcone na mowę zależną:

Rafał Hejna deklaruje, że większość szukała porad, jak się wyleczyć. I dodaje, że planuje wrzucenie do sieci filmu pokazującego, jak być mądrym przed szkodą.

Tak jak pokazuje przykład, aby przekształcić mowę niezależną na zależną, należy:

  • wskazać nadawcę wypowiedzi
  • umieścić czasownik wprowadzający wypowiedzenie
  • przytoczyć wypowiedź w formie zdania podrzędnego

Uwaga! Nie można zapomnieć o przekształceniu cytatu, w szczególności zmianie formy czasowników, zaimków oraz sprawdzeniu, czy zdanie jest poprawne i zrozumiałe. Czasami wymagane są większe modyfikacje.

Warto poćwiczyć tę umiejętność, aby nie stracić cennych punktów na egzaminie maturalnym. Można to zrobić na przykład tutaj: epodreczniki.pl. Powodzenia!

Emilia Zachoszcz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook