Matura Biologia (Fot.freedigitalphotos.net)Matura Biologia (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2019 – Biologia poziom rozszerzony – odpowiedzi do arkuszy

Arkusz maturalny z biologii składał się z 23 zadań. W ciągu 180 minut przeznaczonych na arkusz maturzyści mogli uzyskać maksymalnie 60 punktów.

Arkusz sprawdzał umiejętności złożone takie jak: rozumowanie i argumentacja, poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji, znajomość metodologii badań biologicznych. Rozwiązanie zadań wymagało od zdającego umiejętności wykorzystania informacji zawartej w materiale źródłowym, integrowania wiadomości z różnych dziedzin biologii i umiejętności wykorzystania własnej wiedzy, aby skutecznie rozwiązać problemy.

Co z łatwiejszymi rozwiązaniami?

Tegoroczny arkusz nie zawierał wyraźnie łatwych zadań. Właściwie tylko jedno (11.2) można było określić jako stosunkowo łatwe. Trudniejsze, choć nie drastycznie, okazywało się pytanie 12.1, wymagające określenia stopnia zatrucia pacjenta CO i stopnia narażenia na zatrucie. Poza tym, matura była zdecydowanie trudna, a maturzyści po jej napisaniu w dużej mierze nie wyglądali na zadowolonych. Spośród poleceń wymagających podkreślenia słowa pasującego do zdania, jedynie część 5.2 nie stanowiła dla maturzystów znaczącej trudności.

Co okazało się najtrudniejsze?

Najtrudniejsze okazały się zadania sprawdzające umiejętność opisywania, porządkowania i rozpoznawania organizmów na przykładzie roślin i grzybów. Pozornie proste polecenie 7. przedstawiające cisa pospolitego i jałowca zwyczajnego, okazało się wyjątkowo trudne ? maturzyści nie potrafili poprawnie nazwać tych drzew. W zadaniu zamkniętym 8.2 zdający nie potrafili sobie poradzić z właściwym rozpoznaniem grzybów workowców.

Zdecydowanie najtrudniejsze było polecenie 11.1. Polegało ono na umiejętności przedstawienia i wyjaśnienia procesów biologicznych związanych z adaptacją niedźwiedzia polarnego do środowiska życia.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Piotr Paszelke, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook