Więcej niż maturaWięcej niż matura

Jak technologia zmienia naukę z zadaniami maturalnymi?

Przygotowanie do matury dla wielu maturzystów stanowi spore wyzwanie. Od samego początku nauki trzeba mieć odpowiedzi na wiele pytań, takich jak: Jak zaplanować naukę do matury? Z czego się uczyć? Ile zadań maturalnych trzeba rozwiązać, aby się dobrze przygotować? Jak pracować z zadaniami maturalnymi?

Gdy myślimy o wszystkich tych pytaniach, to na pierwszy plan wysuwają się zadania maturalne. Ostatecznie to opanowanie umiejętności ich poprawnego rozwiązywania jest czynnikiem, który w największym stopniu wpłynie na wynik egzaminu dojrzałości.

Tradycyjnie osoby przygotowujące się do matury myślą w pierwszym odruchu o drukowanych zbiorach zadań. Jest to naturalne, gdyż od wielu lat przygotowuje się w ten sposób większość maturzystów. No właśnie, a dlaczego tak jest?

Dlatego, że do tej pory nie było innej alternatywy. Wydawnictwa prześcigały się w tworzeniu różnego rodzaju zbiorów zadań do wielu przedmiotów, jednak wszystkie one były ograniczone samą formą opracowania. Chodzi oczywiście o druk, który narzucał do tej pory wszystkim jak się uczyć z zadaniami maturalnymi.



Sytuacja tak jednak zmieniła się w roku 2023. Wtedy miała miejsce premiera portalu Więcej niż Matura, który przygotowuje w nowoczesnej sprawdzonej formule do egzaminu maturalnego z Biologii i Chemii. Nauka na tym portalu składa się z trzech elementów – nauki teorii, rozwiązywania zadań maturalnych oraz wbudowanych korepetycji. W podobny sposób od 2017 roku przygotowuje się do swoich egzaminów ponad 60% wszystkich studentów medycyny w ramach portalu Więcej niż LEK, a teraz na portalach tych można również uczyć się do matury, tak by dostać się na wymarzone studia medyczne.

Wracając do tytułu tego artykułu – Jak technologia zmienia naukę z zadaniami maturalnymi?

Otóż zmienia w sposób fundamentalny i najlepszym przykładem tego jest właśnie Więcej niż Matura. W ramach dostępu do kursów maturzysta ma dostęp do interaktywnej bazy zadań maturalnych. Co to takiego? Jak to działa?

Jest to aplikacja, która służy rozwiązywaniu zadań maturalnych w jednym z trzech trybów – samodzielnie, ze wskazówkami oraz z wyjaśnieniem zadania krok po kroku. W dodatku, każdy uczestnik kursu może napisać swoją propozycję rozwiązania zadania maturalnego a egzaminator maturalny je sprawdzi i powie czy byłbym punkt na maturze i jeśli nie, to czego zabrakło. W dodatku każdy uczeń może to zrobić w nieograniczonej niczym liczbie i czasie. To samo w sobie demokratyzuje dostęp do wysokiej jakości prywatnej edukacji na etapie liceum, gdyż koszt miesięcznego dostępu do tej bazy wynosi tyle ile godzina prywatnych korepetycji.

Brzmi rewolucyjnie? To nie wszystko.

Technologia zastosowana przez Więcej niż Matura pozwala na zdecydowanie więcej, gdyż baza zadań pozwala na robienie rzeczy, które nie są możliwe ani przy nauce z tradycyjnych zbiorów zadań ani nawet na indywidualnych korepetycjach.

Poza wbudowanymi korepetycjami i możliwością rozwiązywania zadań maturalnych w różnych trybach jest kilka innych przykładów na to jak technologia pomaga maturzystom i zwiększa ich efektywność nauki.

Pierwszy z nich to statystyki rozwiązywania zadań maturalnych. Polega to na tym, że każdy uczeń ma stały podgląd pod analitykę rozwiązanych zadań maturalnych. Widzi z jakich działów idzie dobrze a z jakich nie, dzięki temu wie co należy dodatkowo powtórzyć. W dodatku jest w stanie sprawdzić jaki typ zadań sprawia najwięcej trudności. Na bazie popełnionych błędów uczeń może wygenerować sobie zestaw zadań maturalnych, których rozwiązanie zaadresuje problemy, które pojawiły się przy wcześniejszym rozwiązywaniu zadań. To samo w sobie daje uczniowi niesamowitą meta wiedzę na temat swojego poziomu przygotowania, dzięki czemu jest w stanie w toku przygotowania do matury wprowadzać zmiany w swoim planie nauki co zwiększy szansę na wymarzony wynik. W tym względzie technologia pozwala monitorować aspekt przygotowania do matury, który żaden uczeń czy nauczyciel nie jest w stanie zmieścić w głowie.

Drugi z przykładów to zaawansowane filtrowanie zadań. Wyobraź sobie, że uczysz się jakiegoś zagadnienia np. o błonie komórkowej. Po lekturze teorii chcesz rozwiązać sobie zadania maturalne, które sprawdzają Twoją wiedzą o błonie komórkowej. Dzięki interaktywnej bazie zadań możesz w 5 sekund odfiltrować spośród ponad 2200 zadań dokładnie te, które dotyczą błony komórkowej. To niesamowicie oszczędza czas i poprawia efekty nauki. Robienie tego ręcznie jest czasochłonne, czasami nawet niemożliwe, gdyż zadania w zbiorach nie zawsze są ułożone według wąskich zagadnień. W dodatku w tradycyjnych zbiorach nie znajdziemy aż tylu zadań, gdyż dosłownie nie są w stanie się one zmieścić w druku. Nie wspominać o wyjaśnieniach do tych zadań, które stanowią 90% treści dostępnych w bazie zadań. To trochę tak jakby zbiór zadań miał w sobie wbudowany podręcznik, a nawet kilka podręczników.

I tutaj przechodzimy do trzeciego aspektu w którym nowoczesna baza zadań przewyższa tradycyjne zbiory zadań. Mianowicie zawiera ona w sobie całą wiedzę teoretyczną jaka jest potrzebna do rozwiązania zadań. Jako, że każde zadanie jest wyjaśnione w krokach rozwiązywania, to aplikacja przeprowadza nas przez rozwiązanie zadania krok po kroku. Do każdego z tych kroków podpięte są dodatkowe materiały w postaci przypisów, ilustracji jak i bezpośrednich linków do części teoretycznej kursów Więcej niż Matura. To pozwala w toku rozwiązywania zadań doczytać dokładnie to czego akurat potrzebujemy by rozwiązać zadanie a nawet jego konkretny krok, bez konieczności szukania tego w podręcznikach lub internecie. Jest to kolejny przykład na to jak technologia upraszcza naukę, oszczędza czas i pozwala uczniowi skupić się na tym co najważniejsze, czyli zrozumieniu istoty zadania.

Ale to jeszcze nie wszystko. Bo baza zadań Więcej niż Matura posiada wbudowane narzędzia do planowania pracy z zadaniami maturalnymi. Oznacza to, że uczeń może zaplanować sobie pracę z zadaniami, realizować wiele różnych planów nauki na raz. Baza zadań pomoże oszacować ile czasu potrzeba na rozwiązanie tych zadań, automatycznie poukłada zadania w zestawy, zgodnie z potrzebami ucznia, będzie każdego dnia informować o tym ile zadań trzeba rozwiązać, aby zdążyć na czas przed maturą i co najważniejsze, będzie pokazywać szacowaną datę zakończenia realizacji planu pracy z zadaniami. Robiąc to na bazie tempa jakie uczeń do tej pory utrzymuje przy swojej nauce. To jest odpowiedź na wielki niepokój uczniów, którzy z oczywistych względów nie mogą oszacować ile czasu zajmie im praca z zadaniami, ile ich należy rozwiązać oraz w jakiej kolejności je robić. Gdy wiemy co mamy zrobić, gdy wiemy ile czasu to zajmie i gdy możemy na bieżąco sprawdzać tempo naszej nauki, to widzimy, że zdążymy z naszym planem. To działa uspokajająco i motywująco.

Co ważne, baza zadań Więcej niż Matura stanowi integralną część kursów przygotowujących do matury z Biologii i Chemii, stąd jest ona zintegrowana z częścią kursu, która przygotowuje ucznia od strony teoretycznej. To pozwala uczniowi prowadzić całą swoją naukę w jednym miejscu, zastępując podręczniki, drukowany zbiory zadań jak i korepetycje, przez uczeń nie potrzebuje kupować żadnej z tych rzeczy.

Technologia pozwala nam zmienić sposób nauki oraz nasz sposób myślenia. Pozwala prowadzić formę edukacji, która jest niesamowicie spersonalizowana, dzięki czemu każdy uczeń może podnieść swoją indywidualną efektywność nauki. A to jest kluczowym czynnikiem, który przekłada się na jakość nauki, a to dalej na wyniki na maturze. Nic tylko czekać, aż portal Więcej niż Matura przygotuje bazy zadań maturalnych z pozostałych przedmiotów.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook