Zawód Bibliotekoznawstwo (Fot.freedigitalphoyos.net)

Zawód Bibliotekoznawca

Jeżeli Twoi znajomi nazywają Ciebie molem książkowym, a Ty sam/a spędzasz dużo czasu w bibliotece, gdzie wynajdujesz nowe bestsellery na swoją listę, to co powiesz o zawodzie Bibliotekoznawcy?

Zawód Bibliotekoznawca

Bibliotekoznawca to osoba nie tylko zainteresowana tym co jest w bibliotekach, ale także ogółem problemów związanych z działalnością biblioteki. Dokładniej mówiąc zajmuje się jej organizacją, zbiorami, personelem, jak również użytkownikami.

Celem bibliotekoznawcy jest badanie, opisywanie i rozwiązywanie zagadnień dotyczących zasad organizacyjnych tej instytucji, ustalenie najlepszych form jest funkcjonowania, ulepszenie zasobów zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

Praca bibliotekoznawcy na ogół ma charakter indywidualny, ponieważ samodzielnie dokonuje wyboru problemów, którym będzie się zajmował, tak samo jak i metody ich rozwiązania.

Duże znaczenie ma komunikatywność, ponieważ nie dość, że bibliotekarz spotyka się z pracownikami naukowymi, to również mnóstwo pytań mogą mieć do niego czytelnicy przychodzący każdego dnia.

Czym właściwie jest bibliotekoznawstwo?

Bibliotekoznawstwo to nauka o bibliotekarstwie, a dokładniej o katalogowaniu książek i czasopism, organizacji oraz zarządzaniu biblioteką. Jest osobną dziedziną naukową w grupie nauk humanistycznych i wraz z bibliografią dało podstawy współczesnemu księgoznawstwu.

Bibliotekoznawstwo zajmuje się metodami:

 • bezpiecznego przechowywani zbiorów,
 • katalogowania zbiorów i ich organizowania,
 • udostępniania i dostarczania informacji o zasobach,
 • pozyskiwania i gromadzenia zbiorów książek i czasopism,
 • rozpowszechniania czytelnictwa.

Wykształcenie Bibliotekoznawcy

Niezbędne jest ukończenie bibliotekoznawczych studiów wyższych. Są one prowadzone przez uniwersytety i niektóre uczelnie pedagogiczne. Możliwe jest także ukończenie podyplomowego studium bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Jego absolwenci uznawani są za posiadaczy wykształcenia bibliotekoznawczego.

Istnieją Instytuty Informacji Naukowej i Studiów Bibliotekoznawczych na wyższych uczelniach, które oferują 3-letnie studia licencjackie oraz 5-semestralne studia magisterskie uzupełniające. Studia prowadzone są w dwóch trybach- w formie studiów stacjonarnych i studiów zaocznych.

Poniżej lista uczelni, w których możecie studiować bibliotekoznawstwo:

 • Uniwersytet w Białymstoku
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Uniwersytet Warszawski
 • Uniwersytet Wrocławski
 • Akademia Świętokrzyska w Kielcach
 • Akademia Pedagogiczna w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu (szkoła niepubliczna)

Jednym z kierunków na którym możecie znaleźć specjalność dokumentalistyczno- bibliotekarską, jest Filologia Polska.

Opis kierunku na studiowac.plkierunek Filologia Polska

Rynek pracy

Absolwenci pracują nie tylko w bibliotekach, ale także w mediotekach, firmach wydawniczych, księgarniach, prasie, w ośrodkach informacji najróżniejszego typu, placówkach naukowych, kancelariach prawniczych, bankach, a nawet w wywiadowniach gospodarczych.

Bibliotekoznawcę określa się jako osobę, która potrafi szybko wyszukać właściwe informacje, zanalizować ich treść, ocenić pod względem merytorycznym i wydobyć najistotniejsze dla potrzeb pracodawcy elementy- a to jak wiadomo na rynku pracy jest obecnie na wagę złota.

Ile zarabia Bibliotekoznawca?

Według strony moja-pensja.pl, rynkowe zarobki na stanowisku bibliotekoznawca zawierają się w przedziale od 1 800 zł. do 2 900 zł.  10 % przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie mniejsze niż 1 700 zł. Najwyższe płace na jakie mogą liczyć Bibliotekoznawcy to zarobki rzędu 3 200 zł.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Zatrudnienie w placówkach naukowych (uniwersytetach, instytucjach) może być uwarunkowane posiadaniem dodatkowych stopni naukowych i dorobkiem w określonej dziedzinie (np. w zakresie czytelnictwa czy zbiorów bibliotecznych).

Wymogiem jest także umiejętność obsługi komputera oraz biegła znajomość języków obcych.

Opinie o zawodzie

O studia zapytaliśmy Magdę S. z Warszawy, która jest bibliotekoznawcą od 7 miesięcy.

?Studenci bardzo często wylatują na samym początku, za oblanie egzaminu z Historii Polski. Problemy sprawia także łacina na III semestrze, no i historia książki i bibliotek po IV semestrze. Największy egzamin jest po III roku, z historii literatury polskiej, która to obecna jest przez sześć semestrów. Na szczęście na III roku rzadko kto odpada, a egzamin zdaje się do skutku?.? Czy jesteś zadowolona z wyboru kierunku? ?Szczerze mówiąc, spodziewałam się trochę czegoś innego. Myślałam, że więcej będzie czytania ciekawych książek, a tu okazało się, że katowali mnie jakąś klasyfikacją dziesiątą UKD i różnymi normami, które zapomniałam 2 minuty po egzaminie. Niemniej dużo jest przedmiotów polonistycznych np.: teoria literatury, czy poetyka. Dodatkowo wspomnę, że po 1, 3 i 4 roku studiów są miesięczne praktyki w bibliotece, które wspominam bardzo dobrze.? Czy zatem żałujesz, że wybrałaś ten kierunek? ?Trochę tak, bo coraz trudniej o etat bibliotekarza. Po 2 roku można wybrać specjalizację nauczycielską i potem uczyć polskiego i przyznam, że szczerze się nad tym zastanawiałam.?

Odpowiedzi udzieliła nam także Justyna L. z Warszawy, która pracuje w bibliotece od 3 lat:

?Skończyłam bibliotekoznawstwo jakiś czas temu, więc nie do końca jestem zorientowana jak wygląda program studiów w tej chwili.

Trudno mi odpowiedzieć na pytanie, czy są to ciekawe studia. To zależy co kto lubi Pierwsze lata były ukierunkowane na mocne podstawy tzw. ogólnej wiedzy humanistycznej. Była więc historia Polski, historia literatury polskiej i powszechnej, historia książki i bibliotek. Osoba, która decyduje się na takie studia musi być świadoma, że praca w bibliotece nie polega tylko na wypożyczaniu książek i udostępnianiu czasopism. Te książki/czasopisma ktoś musi kupić, wprowadzić do inwentarza i katalogu. Na studiach omawiane są właśnie zasady postępowania z poszczególnymi rodzajami wydawnictw. Oprócz tego trzeba pamiętać, że współczesne bibliotekarstwo, to też praca z elektronicznymi źródłami informacji. Wiele czasopism wydawanych jest w formie elektronicznej (są dostępne w internecie), poza tym są bazy danych różnego rodzaju.

To, jak będzie się wykorzystywać wiedzę zdobytą na studiach, w dużym stopniu zależy od tego, w jakiej bibliotece się podejmie pracę. Duże biblioteki naukowe i akademickie są zazwyczaj skomputeryzowane i praktycznie każdy etap pracy z książką (od zakupu do wypożyczenia), to praca przy komputerze. Biblioteki miejskie i szkolne to na ogół praca „ręczna”.

Trudno jest też jednoznacznie odpowiedzieć jakie są szanse zatrudnienia po takich studiach. Dużo zależy (niestety) od szczęścia. Słyszałam kilka razy, że problemów raczej nie ma. Muszę jednak uprzedzić, że nie jest to praca dobrze opłacana. Być może lepiej płacą biblioteki wyższych szkół prywatnych, ale tu nie znam szczegółów.”

O zawodzie Bibliotekarza napisał na także Robert K. z Krakowa.

?Pracuję w bibliotece 3 lata. Nie jestem bibliotekoznawcą, tylko filologiem.

Zastanówcie się dobrze, czy chcecie pracować w bibliotece. Praca na pewno nie jest dla energicznych osób, chociaż z drugiej strony dziś potrzeba coraz więcej kreatywności i dużo się mówi ostatnio o tzw. kompetencjach w pracy bibliotekarza.

Weźcie również pod uwagę stereotypy: praca w bibliotece postrzegana jest jako nudna, nieciekawa i mało atrakcyjna pod względem finansowym (to ostatnie to akurat niestety prawda). Wizerunek samej bibliotekarza również jest negatywny – niestety takie są fakty. Ludzie myślą, że bibliotekarze, to osoby o wąskich horyzontach, po zawodówkach (dość często przychodzą do nas świeżo upieczone absolwentki takich właśnie szkół z pytaniem „co trzeba zrobić, żeby pracować w bibliotece?” – straszne, wiem).

Moi znajomi, kiedy dowiedzieli się że mam tu pracować, stwierdzili, że taka praca upośledza. No cóż? A prawda jest taka, że trzeba mieć naprawdę olbrzymią wiedzę z różnych dziedzin, żeby móc udzielać odpowiednich informacji i wyszukiwać odpowiednie książki.

Nie wiem, czy te studia są trudne. Ze studiami jest tak, że jak uczymy się czegoś, co nas interesuje, to jest to dla nas łatwe.?

A czy wśród Was są przyszli Bibliotekarze?

Źródło: perspektywy.pl, zawod.kaszkur.pl, moja-pensja.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook