Od 2010 roku do grona przedmiotów obowiązkowych na maturze dołączyła królowa nauk ? matematyka. Co to zmienia dla maturzystów? Dla osób które chcą studiować kierunki techniczne lub ekonomiczne, zmiana jest niezauważalna bo matematykę i tak musieliby zdawać gdyż większość uczelni wyższych wymaga zdanej matematyki na kierunkach technicznych. Dopisanie matematyki do listy przedmiotów obowiązkowych odczuli za to uczniowie, którzy swoją przyszłość wiążą z pedagogiką, filologią lub innymi kierunkami humanistycznymi. Dla nich matematyka jest jak piąte koło u wozu. Na wielu forach internetowych dla maturzystów można przeczytać opinie i komentarze wyrażające ich niezadowolenie z nowych przepisów.
W takim razie jak poradzić sobie z matematyką?
Jeżeli zdajesz maturę na poziomie podstawowym to najlepiej zacząć od zapoznania się z materiałem, który nas obowiązuje przed majowym egzaminem. Wprowadzając matematykę do przedmiotów obowiązkowych na maturze, zakres zagadnień został bardzo okrojony. Wielu rzeczy, które od lat były wykładane w liceach i technikach już nie znajdziemy w programie szkoły ponadgimnazjalnej. Jednak niektórzy nauczyciele ciągle ich uczą pozostając przy starej podstawie programowej. Dlatego przed przystąpieniem do powtórki i utrwalenia materiału sprawdź czy dane zagadnienia, których uczyłeś się podczas lekcji matematyki obowiązują na maturze. Jeżeli nie, możesz je pominąć, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na inny materiał lub przedmiot. Listę wszystkich zagadnień wraz z komentarzami, które Cię obowiązują znajdziesz na stronie CKE w informatorze maturalnym.
Obowiązujący Cię materiał z matematyki na poziomie podstawowym został podzielony na dziesięć działów tematycznych:
- Liczby rzeczywiste
- Wyrażenia algebraiczne
- Równania i nierówności
- Funkcje
- Ciągi liczbowe
- Trygonometria
- Planimetria
- Geometria na płaszczyźnie kartezjańskiej
- Stereometria
- Elementy statystyki opisowej, Teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka
Materiały powtórkowe z poszczególnych działów znajdziesz w kolejnych artykułach. W ten sposób będziesz mógł przeprowadzić samodzielnie krótką powtórkę przed maturą.
Jak uczyć się matematyki?
Matematyka nie jest dziedziną wiedzy w której podczas nauki możesz skakać z kwiatka na kwiatek. Ułożenie materiału ma tutaj bardzo duże znaczenie.
Nie możesz uczyć się rozwiązywania równań wielomianowych trzeciego stopnia, gdy nie opanowałeś funkcji liniowej i kwadratowej, bo rozwiązując takie równanie często musisz skorzystać z tej wiedzy. Dlatego ułożenie oraz dobre zaplanowanie powtórek ma znaczenie, gdy chcesz, aby proces nauki był przyjemny i prosty. Dzięki temu oszczędzasz dużo czasu i stresu, który pojawia się gdy po kilku godzinach nauki, okazuje się, że niewiele posunąłeś się naprzód.
Kolejna ważna rzecz to plan działania. Matematyki nie nauczysz się w weekend ani w tydzień. Na jej zrozumienie potrzeba określonego czasu. Jeżeli jesteś osobą o ścisłym umyśle, to nie będziesz go potrzebował zbyt dużo, z kolei jeżeli z natury jesteś humanistą czas ten na pewno będzie dłuższy. Dlatego przygotuj sobie plan, najlepiej na kartce, bo to co spiszemy na papierze działa na nas bardziej motywująco.
Jak ustalić plan nauki matematyki?
1. Najpierw ustal dni w które chcesz się uczyć oraz czas jaki w te dni chcesz poświęcić.
2. Następnie zaplanuj sobie pierwszy tydzień nauki. Nie rób planu na powtórkę całego materiału!
Może to wyglądać np. tak:
- Poniedziałek:
- 16:30 ? 18:00,
- przybliżanie liczb
- błąd przybliżenia
- procenty i punkty procentowe
- Wtorek:
- 18:15 ? 20:00,
- wartość bezwzględna
- potęgowanie z wykładnikami wymiernymi
- Czwartek:
- 15:00 ? 16:30,
- logarytmy
- Sobota:
- 9:00 ? 12:00,
- wzory skróconego mnożenia
- rozkładanie wielomianów na czynniki pierwsze
3. Następnie zacznij realizację tego planu przez pierwszy tydzień. Po każdym dniu nauki notuj ile udało Ci się zrobić zadań, ile czasu poświęciłeś na zapoznanie się z teorią do danego zagadnienia i czy udało Ci się zrealizować cały zaplanowany materiał.
Na końcu tygodnia na podstawie tych danych będziesz mógł lepiej zaplanować kolejny tydzień nauki znając pierwsze szacowanie tempa Twojej pracy. Po dwóch, trzech tygodniach Twoje dane powinny być jeszcze bardziej dokładne. Na tym etapie możesz zaplanować plan powtórki całego materiału.
Po takim zaplanowaniu będziesz wiedział ile czasu orientacyjnie potrzebujesz, aby utrwalić cały materiał. A to pozwoli Ci na zmiany w Twoim planie w przypadku, gdy stwierdzisz, że brakuje lub pozostało Ci jeszcze dużo czasu.
Co da ci taki plan?
Dzięki takiemu rozplanowaniu działań, kontrolujesz swoje postępy oraz podnosisz swoją motywację do nauki matematyki w przypadku, gdy nie jest to Twoje ulubione zajęcie. Codziennie możesz zaznaczać czy zrealizowałeś dany materiał czy nie. Dzięki temu obserwujesz swoje postępy i unikasz przypadku w którym to na miesiąc przed maturą ?budzisz się? i stwierdzasz, że niewiele umiesz.