półka z książkami (fot.freeimages.com)półka z książkami (fot.freeimages.com)

Jak napisać dobrą interpretację?

Podczas przygotowań do matury warto, abyś zwrócił uwagę także na rodzaje form pisemnych, o których napisanie będziesz poproszony. Egzaminator daje Ci możliwość wyboru pomiędzy dwoma tematami. Jeden to rozprawka, a drugi interpretacja tekstu.
uczniowie(fot.freeimages.com)

Najprościej rzecz ujmując jest to po prostu wypracowanie, w którym zawarte zostanie rozumienie tekstu oraz przedstawienie drogi, która doprowadziła do tego wniosku. Bez wątpienia jest to umiejętność, która jest ćwiczona przez Ciebie na kolejnych etapach edukacji, oczywiście z różną intensywnością i zaawansowaniem. Więc można powiedzieć, że interpretacja maturalna jest jakby uwieńczeniem tych starań. Ta fundamentalna umiejętność wymaga jednak od Ciebie nieco uwagi i przygotowania, ale dzięki kilku przydatnym informacjom, które znajdziesz w te lekcji, na pewno poradzisz sobie z jej napisaniem.

CO POWINNA ZAWIERAĆ KAŻDA INTERPRETACJA?

Niezbędne jest wysnucie tezy interpretacyjnej, na której będzie opierała się Twoja praca. Dzięki niej skonstruujesz całe wypracowanie. W jego rozwinięciu postarasz się przedstawić argumenty potwierdzające Twoją tezę.

naukaPO CO TWORZY SIĘ INTERPRETACJĘ?

Interpretacja jest nastawionym na konkretny cel procesem myślowym. Najczęściej prowadzi ona do zrozumienia jakiegoś tekstu, poprzedzonego jego analizą, wyodrębnieniem najważniejszych elementów i wysnucia na ich podstawie wniosków. Pozwala ona zrozumieć Ci to co czytasz oraz to co wydarza się wokół Ciebie. Dzięki niej możesz uporządkować wiele wątków i połączyć je w logiczną całość. Ćwiczy także u Ciebie umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia. Jednak nie ukrywajmy, przy egzaminie maturalnym nie warto doszukiwać się jakiś ukrytych celów interpretacji. W tym wypadku egzaminator chce jedynie przekonać się o tym czy potrafisz tworzyć tekst tego typu.

JAK NAPISAĆ INTERPETACJĘ, KTÓRA SPODOBA SIĘ EGZAMINATOROWI?

Na początku warto zauważyć, że raczej nie da się napisać błędnej interpretacji. Bowiem nie ma na nią tylko jedynego obligatoryjnego rozwiązania. Jeden i ten sam tekst może być zinterpretowany na kilka sposobów, z różnego punktu widzenia. I może się okazać, że każdy z nich będzie właściwy. Co jednak decyduje o poprawności Twojej interpretacji? Kluczowe jest tutaj odpowiednie wyargumentowanie i potwierdzenie postawionej na początku tezy interpretacyjnej. Możesz zatem myśleć co chcesz, ważne jednak, abyś umiał przytoczyć logiczne argumenty. Istotne abyś kierując się nieograniczonością interpretacji nie zapominał o tym, że nie jest ona równoznaczna z dowolnością. Pisz zgodnie z zasadami języka polskiego i nie popełniaj rzeczowych błędów, które mogłyby całkowicie zdyskwalifikować Twoją pracę.

TWORZENIE INTERPETACJI JAKIEGOKOLWIEK TEKSTU NIE BĘDZIE DLA CIEBIE TRUDNYM ZADANIEM, JEŚLI ZAPAMIĘTASZ, ŻE MUSISZ SKUPIĆ SIĘ NA TEMACIE SWOJEJ PRACY I KROK PO KROKU OMÓWIĆ KAŻDY DOSTRZEGANY PRZEZ CIEBIE ASPEKT DANEGO UTWORU

INTERPRETACJA DOBRA, CZYLI JAKA?

  • zeszyt i ołówek (fot.freeimages.com)Poprzedzona jest wnikliwą lekturą tekstu, którego ma dotyczyć. Konieczne jest także wyodrębnienie najważniejszych elementów, które w nim występują i które mają znaczenie. Późniejsze ich omówienie i połączenie w logiczny sposób sprawi, że powstanie Twoja interpretacja.
  • Musisz na początku postawić tezę interpretacyjną, a później odpowiednio ją potwierdzić. Jak zatem wysnuć taką tezę? Możesz ją wymyśleć już przy pierwszym, nawet pobieżnym zapoznaniu się z tekstem. Pierwsze wrażenie ma znaczenie, może właśnie ono naprowadzi Cię na najważniejszy wątek tekstu.
  • Tekst budzi w Tobie jakieś emocje? Napisz to, wyraź swój stosunek do niego, pokaż, co Cię w nim zainteresowało. Nawet, jeśli Twój pomysł wydaje się nieszablonowy nie rezygnuj z niego. Znajdź tylko właściwe argumenty na jego potwierdzenie.
  • Musisz dokonać wstępnego rozpoznania tekstu. Nie rzucaj się na głęboką wodę, z drugiej strony nie panikuj od razu, jeśli wydaje Ci się, że nie wiesz, od czego w ogóle zacząć. Zastanów się, w jakim kontekście filozoficznym, kulturowym, historycznym czy literackim możesz ująć taki tekst. Pomyśl także kim jest autor tekstu, w jakim czasie żył i jakie są cechy jego twórczości.
  • czytanie książki (fot.freeimges.com)Samo postawienie tezy to pół sukcesu. Najważniejsze jest jej udowodnienie. Możesz poczuć się tutaj jak na rozprawie sądowej. Ty jesteś obrońcą swojej tezy i musisz za wszelką cenę ją obronić, używając do tego konkretnych argumentów.
  • Mimo tego, że interpretacja jest wypracowaniem dość swobodnym, to nie zapominaj o właściwej kompozycji i stosowaniu się do podstawowych zasad języka polskiego. Uporządkuj przekazywane przez siebie informacje, tak, aby czytelnik zrozumiał to, co chcesz przekazać.
  • Bądź otwarty na inne możliwości interpretacji. Nie pisz w taki sposób, jakby Twoje zdanie było jedynym właściwym.
  • Pamiętaj o ciekawym rozpoczęciu, tak, aby zachęcić czytelnika do dalszej lektury. Zwróć uwagę także na interesujący sposób zakończenia Twoich wywodów.

Zastosowanie kilku podstawowych zasad umożliwi Ci zdobycie dużej ilości punktów za to zadanie. Pamiętaj o nich na maturze, a odniesiesz sukces. Interpretując tekst skup się na wszystkich jego elementach i upewnij się, że niczego nie pominąłeś. Wieloaspektowe podejście do tematu niech będzie dla Ciebie kluczowe.

K.M.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook