matematyka (Fot.freedigitalphotos.net)

Pomoce maturalne do egzaminu z matematyki

Matura z matematyki niejednemu uczniowi spędza sen z powiek. Młodzi ludzie, szczególnie humaniści, obawiają się zadań, które pojawią się w arkuszu. Wizja poleceń, których rozwiązanie trzeba znaleźć samemu, przeraża i budzi obawy. Jednak odpowiednie przygotowanie przed egzaminem pomoże spokojnie podejść do pracy.

Na start treść

Zanim zacznie szkolić swój warsztat, potrzebna jest elementarna wiedza. Bez znajomości tematu ciężko będzie zagłębić się w zadania. Dobrym kompendium są specjalne zbiory materiałów, które kadry układają pod kątem matury. Tego typu vademeca zawierają zarówno wytłumaczenie zagadnień, jak i przykłady, które obrazują dany temat. Na rynku dużą popularnością cieszą się publikacje Operonu oraz PWN-u.

Znajomość arkuszy

Obowiązkowa matematyka pojawia się na maturze od niedawna. To, jak przebiega i jakie umiejętności sprawdza, doskonale obrazują arkusze z ubiegłych lat. Zadania w nich zawarte mogą być dobrą powtórką do egzaminu. Pliki można znaleźć zarówno w internecie, jak i w formie drukowanej. Większość księgarni jest zaopatrzona w zbiory wcześniejszych matur. W tego typu wydaniach są również arkusze próbne oraz arkusze pomocnicze, przygotowane dla uczniów jako forma ćwiczeń.

Korepetycje dla opornych

Dla osób, które czują, że samemu nie podszkolą się w kwestii matematyki, kołem ratunkowym są korepetycje. Płatne lekcje z kompetentną osobą wykażą najczęściej popełniane błędy i opracują system pracy z tym trudnym przedmiotem. Prowadzący zajęcia dopasowują program działania pod ucznia. Dzięki temu każdemu, niezależnie od poziomu, da się wytłumaczyć i wpoić matematykę.

A co na maturze?

W momencie egzaminu na sali jest kilka  dozwolonych pomocy maturalnych. Najbardziej przydatną są wzory. Od ucznia wymaga się logicznego myślenia i dowodzenia w oparciu o podane już twierdzenia. Ponadto, uczniowie mogą korzystać z kalkulatora, linijki oraz cyrkla. To duże ułatwienie, gdyż większość rzeczy jest podanych. Maturzyści muszą jedynie wykorzystać to wszystko w praktyce.

Metoda na szczęście

Ciężko jest zapamiętać pewne sposoby myślenia, ale posiadanie karty wzorów daje podstawę do dalszego działania. Dobrym pomysłem na zapamiętanie schematów rozwiązywania zadań w każdej dziedzinie jest metoda pamięciowa. Skojarzenia lub specyficzna technika zostają w pamięci i na maturze łatwiej można dojść do poprawnego rozwiązania. Najlepiej jest, gdy każdy temat będzie Wam się z czymś kojarzył, tak, abyście na egzaminie mieli punkt zaczepienia do rozważań. Można użyć wierszyków, obrazów, czy też innych skojarzeń, które wprowadzą Was głębiej w zagadnienie.

 

źródło: matematyka.pl
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook