Zawód Recepcjonista (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Recepcjonista

Recepcjonista  nie tylko siedzi za ladą i wita gości. Zakres obowiązków jest znacznie szerszy i jeżeli jesteście zainteresowani wykonywaniem tego zawodu, to zobaczcie z czym przyjdzie Wam się zmierzyć.

Zawód Recepcjonista

Mówiąc najogólniej Recepcjonista jest osobą zatrudnioną w danej firmie, a do jego zadań należy kontakt z klientami. Miejsca pracy w tym zawodzie, to takie placówki, jak: hotele, ośrodki wypoczynkowe, salony SPA, salony kosmetyczne, gabinety lekarskie, przychodnie. Prawdą jest jednak, że każda większa firma posiada Recepcjonistę, który zajmuję się kontaktami z klientami i gośćmi.

Mówiąc już bardziej szczegółowo, mylnie ocenia się osoby w tym zawodzie, mówiąc o nich jako o osobach, które siedzą jedynie za biurkiem, czy ladą i witają klientów.

Czynności, które codziennie są wykonywane przez Recepcjonistów, to:

 • Przyjmowanie rezerwacji
 • Obsługa korespondencji
 • Prowadzenie rozmów telefonicznych
 • Udzielanie niezbędnych informacji
 • Dbanie o komfort gości

Wobec osób pracujących w tym zawodzie oczekuje się: wysokiej kultury osobistej, uczciwości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktów, nienagannej prezencji, uprzejmości i życzliwości oraz uśmiechu na twarzy.  Dużą zaletą będzie również cierpliwość oraz umiejętność organizacji swojej pracy.

Wykształcenie

Pracodawcy poszukują osób, które ukończyły szkołę policealną na kierunku Recepcjonista lub są absolwentami szkół wyższych.

Najbardziej pożądane kierunki, to hotelarstwo, turystyka i rekreacja, administracja, czy zarządzanie. Opis wszystkich kierunków możecie znaleźć na Studiowac.pl.

Wymagania kierowane względem kandydatów to mi. in. dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego, obsługa komputera i pakietu Microsoft Office, a także umiejętność obsługi urządzeń biurowych.

Osoby nie posiadające żadnego wykształcenia, mogą szkolić się na różnego rodzaju kursach, przygotowujących do wykonywania tego zawodu.

Rynek pracy

W zawodzie recepcjonisty istnieje ograniczona możliwość rozwoju kariery zawodowej. Jednak w dużych hotelach osoba może rozpocząć pracę na stanowisku młodszego recepcjonisty, kolejne szczeble kariery to – recepcjonista i starszy recepcjonista. Recepcjonista może pełnić funkcję kierownika zmiany i niekiedy awansować na stanowisko dyrektora hotelu. W pokonywaniu szczebli kariery zawodowej konieczna jest znajomość minimum dwóch języków obcych i wyższe wykształcenie

Ile zarabia Recepcjonista?

Według firmy HR Sedlak&Sedlak, mmiesięczne wynagrodzenie recepcjonisty  wynosi 1 975 zł. Zarobki 50% recepcjonistów wahają się od 1 500 zł. do 2 500 zł. Premia stanowi średnio 7% pensji całkowitej recepcjonisty, natomiast 93% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje

W zawodzie recepcjonisty istnieją różne stanowiska pracy. W dużej mierze uzależnione jest to od organizacji i wielkości ośrodka. Można wyróżnić następujących pracowników:

 • Dysponent- pełni rolę kierownika zmiany. Przydziela m.in. pokoje, sporządza raport zakwaterowań.
 • Kasjer- zakłada rachunki hotelowe i wystawia rachunki związane z pobytem gościa w hotelu.
 • Meldunkowy-  melduje gości, dokonuje wymeldowania.
 • Telefonista
 • Pracownik rezerwacji
 • Pracownik informacji hotelowej,
 • Klucznik

Opinie o zawodzie

O zawodzie Recepcjonisty wypowiedział się Marcin R. z Wrocławia:

?Pracuję jako recepcjonista już 8 rok. Moim zdaniem praca jest dość przyjemna, ale zarobki niestety nie satysfakcjonują. Pracuję w hotelu  we Wrocławiu i rzadko kiedy mogę liczyć na napiwki, nie mówiąc już o tym, że moja pensja stanęła na 1 900 zł netto i od 5 lat nie ma żadnych podwyżek. Uważam, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji w jakimkolwiek miejscu pracy, ponieważ brak dalszych perspektyw zawodowych i finansowych nie zachęca do wykonywania pracy z przyjemnością i uśmiechem na twarzy? A przecież właśnie tego wymaga się od Recepcjonistów.?

Oliwia O. z Warszawy pracuje w tym zawodzie od kilku miesięcy:

?Pracuję w hotelu 4 gwiazdkowym od niedawna. Praca na recepcji jest bardzo trudna, wymagająca i ciężka fizycznie. Niedogodności na które można narzekać przy wykonywaniu zawody Recepcjonisty, to: 12 godzinne zmiany, na których większość czasu trzeba stać na nogach, czy uciążliwi, czasem pijani klienci, którzy myślą że im wszystko wolno. Trzeba mieć ogromną podzielność uwagi, być multizadaniowym, a roboty jest tyle, że człowiek się nie wyrabia. Wymagania stawiają ogromne – co do wyglądu, wymawianych kwestii, znajomości wszystkiego, wszystkich – a jak coś złego się dzieje, to winna jest zawsze recepcja. Brak jakichkolwiek napiwków, gdzie portier, barman, kelner potrafią wyciągnąć paręset złotych dziennie (oczywiście w lepsze dni i nie codziennie, ale chociaż od czasu do czasu). O recepcji się pamięta wtedy, kiedy jest coś nie tak. Pensja marniutka ok 1 800 zł. netto.”

 

Źródło: wynagrodzenia.pl, zawodowe.com, katalog-zawodow.pl, swspiz.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook