kurator sądowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Kurator sądowy

Zadaniem kuratora sądowego jest realizacja zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które kurator wykonuje w ramach realizowania orzeczeń sądu.

Zawód Kurator sądowy

Istnieją dwie grupy kuratorów: zawodowi i społeczni. Kuratorzy zawodowi, którzy wykonują orzeczenia w sprawach karnych są kuratorami dla dorosłych, natomiast kuratorzy zajmujący się orzeczeniami w sprawach rodzinnych i nieletnich są kuratorami rodzinnymi.

Praca kuratora sądowego polega na odwiedzinach podopiecznych w ich miejscu pobytu, zbieraniu informacji, przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego. Współpracują także z placówkami, które zajmują się resocjalizacją, opieką,wychowaniem, leczeniem i świadczeniem pomocy społecznej.

Wykształcenie Kuratora sądowego

Najlepszym kierunkiem studiów, który pozwala na wykonywanie zawodu kuratora sądowego jest pedagogika.

Opis kierunku możecie znaleźć na Studiowac.plkierunek pedagogika

Warto jednak wspomnieć, iż ukończenie wyższych studiów magisterskich z zakresu nauk psychologicznych, socjologicznych lub prawnych również daje możliwość bycia kuratorem sądowym.

Chcąc zostać kuratorem sądowym zawodowym należy spełnić poniższe warunki:

  • posiadać obywatelstwo polskie
  • korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich
  • być nieskazitelnego charakteru
  • być zdolnym ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego
  • odbyć aplikację kuratorską
  • zdać egzamin kuratorski

Rynek pracy

Miejscem pracy kuratorów są zamknięte placówki i zakłady, w których przebywają podopieczni kuratorów, tj. zakłady karne, placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki leczniczo-rehabilitacyjne oraz środowisko, w jakim na co dzień przebywają osoby objęte nadzorem kuratora sądowego.

Miejsc pracy jest wiele, natomiast chętnych na to stanowisko również. Powinniście jeszcze wiedzieć, że zanim zostaniecie kuratorem sądowym musicie na początku być kuratorem społecznym, który wykonuje swoją prace za darmo.

Ile zarabia Kurator sądowy?

Według strony moja-pensja.pl, zarobki na stanowisku kurator sądowy zawierają się w przedziale od 3 500 zł. do 5 900 zł. Oznacza to, że co drugi kurator sądowy w Polsce otrzymuje pensję pomiędzy 3 500 zł. a 5 900 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 2 400 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć kuratorzy sądowi to zarobki rzędu 10 000 zł.

Kurator społeczny otrzymuje miesięczny ryczał w ramach zwrotu kosztów jakie ponosi sprawując dozór lub nadzór nad podopiecznymi oraz za przeprowadzenie każdego wywiadu środowiskowego. Ryczałt ten jest ustalany procentowo ze stawki bazowej dla kuratorów zawodowych. Z reguły zarobki miesięczne wahają się między 500-700 zł netto.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Kuratorzy zawodowi mogą pracować w stopniu:

  • kuratora zawodowego
  • starszego kuratora zawodowego
  • kuratora specjalisty

Kolejne stopnie służbowe kuratorzy mogą uzyskać po 3 latach wyróżniającej się pracy, od dnia ostatniego awansu.

Opinie o zawodzie

Marta L. z Warszawy pracuje jako kurator sądowy:

?Pracuję jako kurator zawodowy od 7 lat. Większość ludzi opiniuje naszą pracę po spektakularnych dokumentach w TV, ale tam nigdy nie poznacie szczegółów. Media podają tylko informacje, które są medialną bombą pobudzającą ludzka wyobraźnię.

Mało kto wie, że praca kuratorów w danych okręgach się różni, stąd różnice w stawkach za ryczałty. To, że zarzuca się nam brak efektywności w działaniach, wynika z nadmiaru obowiązków i spraw. Nie da się pracować z obciążeniem 100- 200 rodzin, czy osób w jednym miesiącu. Do tego dochodzi ok. 40 wywiadów na terenie rozciągniętym po 40 km od miejsca zamieszkania kuratora, wokandy, przesłuchania, odwiedziny w szkołach, na policji i inne… Potem trzeba to wszystko szczegółowo opisać. Kontroluje się nas z tego co napiszemy, a nie co faktycznie robimy w terenie i o zgrozo ile czasu na to poświęcamy kosztem własnych rodzin!!

Wielkie gadanie o naszych zarobkach i dodatku terenowym… Jeździmy niezależnie od pogody prywatnymi samochodami. Policzcie paliwo, które stale rośnie, a nasze zarobki od lat nie, amortyzacja samochodów, ich naprawy, korzystamy (w naszym okręgu) z prywatnych telefonów. Pomijam narażanie się na pobicia, pogryzienie przez psy, gwałty, uszkodzenia naszych samochodów… Policja na interwencje wchodzi uzbrojona i to we dwóch. My wchodzimy same a naszą bronią jest notes, długopis i latarka.”

 

 

Źródło: zawodowe.com

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook