SGH (Fot. Panek, Wikipedia)

Po tych uczelniach zarabia się najlepiej

Firma Sedla&Sedlak przygotowała raport ?Ranking uczelni wyższych- wynagrodzenia absolwentów w 2012 roku?. W badaniu uczestniczyli młodzi ludzie z wykształcenie. Poniżej zobaczycie szkoły, który zwyciężyły w rankingu.

Według rankingu przeciętne wynagrodzenie absolwentów szkół wyższych w 2012 roku wynosiło 2 750 zł. Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę liczebność osób z danej uczelni, które wypełniły ankietę. Uczelnie prywatne nie zostały uwzględnione z powodu niewystarczającej próby.

Mimo ciężkiej sytuacji na rynku, absolwenci szkół wyższych nie obniżają swoich wymagań finansowych. Już w pierwszej pracy liczą na zarobki ok 3 000 zł. miesięcznie. Dużo w tym wypadku zależy od ukończonego kierunku.

Humaniści na szarym końcu?

Z powyższego wykresu wynika że humaniści pomimo zdobytej wiedzy nie są doceniani na polskim rynku. Najmniejsze wynagrodzenie otrzymują absolwenci kierunków pedagogicznych. Mediana ich płac wynosiła 2 000 zł. Zaraz po nich uplasowały się kierunki artystyczne i humanistyczne. Na samym szczycie znajdują się kierunki techniczne, ścisłe i ekonomiczne. Według raportu Sedlak&Sedlak ich mediana wynosi ok 3 000 zł.

Najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się absolwenci Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej. W czołówce znalazły się także Politechnika Gdańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Warto wspomnieć, że absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rankingu uczelni uplasowała się dopiero na 16 miejscu wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uniwersytetem Łódzkim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Absolwenci SGH po raz kolejny w czołówce

 

 

Jak można zauważyć pierwsze trzy miejsca zajęły Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Gdańska. Ranking zamykają absolwenci Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Źródło: gazeta.pl

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook