University of St. Gallen (Fot.Maxi86ch, Wikipedia.pl)

10 najlepszych uczelni świata i Polacy

Prestiżowy dziennik ?Financial Times? opublikował najnowszy ranking najlepszych kierunków magisterskich z zarządzania. Zobaczcie na którym miejscu była Polska.

Na czele rankingu znalazł się po raz kolejny szwajcarski University of St. Gallen, który wyprzedził ESCP Europe posiadający kampusy w różnych miastach i niemiecki WHU Beisheim . Warto wspomnieć, że Europa ponownie zdominowała listę, ponieważ inne kontynenty są reprezentowane jedynie przez kilka uczelni z Indii i Chin. Brakuje uczelni ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ tam studia z zarządzania są organizowane  jako programy podyplomowe.

Jeżeli chodzi o polskie uczelnie, to należy wyróżnić Akademię Leona Koźmińskiego z Warszawy, która awansowała o trzy pozycje względem poprzedniej edycji i zajęła 25 miejsce. W rankingu pojawiła się także inna znana polska uczelnia ekonomiczna, czyli Szkoła Główna Handlowa, która zajęła 69 pozycję.

Oceniając uczelnie, pod uwagę brane były różne kryteria:

 • Przeciętne pensje absolwentów przy uwzględnieniu różnic płacowych pomiędzy sektorami przemysłu i obliczane według parytetu siły nabywczej;
 • Stosunek jakości do ceny studiów, który uzyskano poprzez badanie aktualnego wynagrodzenia w kontekście długości studiów i opłat;
 • Czas, jaki absolwenci potrzebują na znalezienie pracy;

W przypadku Koźmińskiego przeciętne zarobki absolwenta kierunku wynoszą ponad 53,5 tys.  USD, a 91 proc. z nich przyznało, że znalazło pracę do trzech miesięcy po ukończeniu studiów. Zarobki absolwentów SGH wyniosły prawie 41 tys. USD, a 83 proc. z nich znalazło szybko pracę. Liczby szwajcarskiego lidera rankingu? Odpowiednio 80 tys. USD i 100 proc.

10 najlepszych uczelni w ?Masters in Management 2013?:

 1. University of St Gallen
 2. ESCP Europe
 3. WHU Beisheim
 4. HEC Paris
 5. Rotterdam School od Management, Erasmus University
 6. IE Business School
 7. Cems
 8. Essec Business School
 9.  HHL Leipzig
 10. Esade Business School

 

Źródło:kariera.pb.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook