Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2008 – biologia podstawowa – arkusze maturalne

Egzamin maturalny z biologii na poziomie podstawowym składał się z 30 zadań umieszczonych na 14 stronach, w tym z 21 zadań otwartych i 9 zamkniętych. Zdający na ich rozwiązanie mieli 120 minut.

Zadanie 1 polegało na rozwiązaniu tabelki w formie prawda/fałsz i dotyczyło cech makrocząsteczek na przykładzie białek. W zadaniu 3 umieszczono schemat mięśni ramienia człowieka,  na podstawie którego należało wykonać polecenie.

Zadanie 5 również zawierało materiał dodatkowy – była to tabela grup krwi matki i płodu. Należało zaznaczyć model, który mógł doprowadzić do konfliktu serologicznego.

Tabelki wystąpiły również w zadaniach 7, 9 oraz 11.

W zadaniu 13 umieszczono wykres dotyczący wydzielania melatoniny w rytmie dobowym w zależności od wieku człowieka.

Zdający musieli wykazać się również wiedzą na temat działania mięśni gładkich, roli pepsyny i śluzu oraz przedstawić codzienną aktywność fizyczną jako nieodłączny element zdrowego trybu życia.

Nie zabrakło również poleceń sprawdzających umiejętności matematyczno-biologiczne. Należało do nich zadanie 20 na temat cząsteczek DNA.

Zadanie zamykające arkusz dotyczyło Konwencji Waszyngtońskiej , a dokładniej przyczyn jej wprowadzenia.

,,Arkusz był naprawdę rozbudowany i zróżnicowany. Nie jestem pewna jaki osiągnęłam wynik, ponieważ było kilka dziedzin, z których nie przygotowałam się wystarczająco?– stwierdza Kasia, jedna z warszawskich maturzystek.

 Arkusz maturalny online

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook