Egzamin maturalny z biologii na poziomie podstawowym składał się z 35 zadań rozmieszczonych na 16 stronach, w tym 30 zadań otwartych i 5 zamkniętych (wielokrotnego wyboru i na dobieranie). Zdający na ich rozwiązanie mieli 150 minut.
Zadania oprócz podstawy programowej obejmowały zagadnienia z zakresu różnorodności życia na Ziemi, ewolucji żywych organizmów, ekologii, biogeografii oraz biologii stosowanej.
Trudności w rozwiązywaniu arkusza sprawiły zadania, które ujawniały braki zdających w umiejętności czytania poleceń ze zrozumieniem, odpowiedniej selekcji podanych informacji, uogólniania i formułowania wniosków.
Zadaniami, za które można było uzyskać największą ilość punktów były zadania 5, 7 i 25. W 25 na podstawie schematu biosyntezy białka w komórkach prokariotycznych i eukariotycznych należało odpowiedzieć na 2 polecenia.
Zadanie 5 opisywało badanie dotyczące wpływu enzymów na energię aktywacji rozkładu różnych substancji. Na jego podstawie należało wykonać tabelę z wynikami badań oraz samodzielnie sformułować wniosek wynikający z uzyskanych danych.
W zadaniu 7 maturzyści korzystając z tabeli przedstawiającej aktywność enzymów musieli uzupełnić tabelę określającą optymalne pH oraz nazwy makrocząsteczek.
Dla maturzystów ten egzamin okazał się on dość wymagający – ,,Bardzo zróżnicowane zadania pod względem tematu. Mam jednak nadzieję, że dobrze mi poszło ? ? stwierdza Maciej, jeden z łódzkich maturzystów.
Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
Małgorzata Sierocińska, źródło: CKE