Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2008 – biologia rozszerzona – odpowiedzi do arkuszy

Egzamin maturalny z biologii na poziomie podstawowym składał się z 35 zadań rozmieszczonych na 16 stronach,  w tym 30 zadań otwartych i 5 zamkniętych  (wielokrotnego wyboru i na dobieranie). Zdający na ich rozwiązanie mieli 150 minut.

Zadania oprócz podstawy programowej obejmowały zagadnienia z zakresu różnorodności życia na Ziemi, ewolucji żywych organizmów, ekologii, biogeografii oraz biologii stosowanej.

Trudności w rozwiązywaniu arkusza  sprawiły zadania, które  ujawniały braki zdających w  umiejętności czytania poleceń ze zrozumieniem, odpowiedniej selekcji podanych informacji,  uogólniania i formułowania wniosków.

Zadaniami, za które można było uzyskać największą ilość punktów były zadania 5, 7 i 25. W 25 na podstawie schematu biosyntezy białka w komórkach prokariotycznych i eukariotycznych należało odpowiedzieć na 2 polecenia.

Zadanie 5 opisywało badanie dotyczące wpływu enzymów na energię aktywacji rozkładu różnych substancji. Na jego podstawie należało wykonać tabelę z wynikami badań oraz samodzielnie sformułować wniosek wynikający z uzyskanych danych.

W zadaniu 7 maturzyści korzystając z tabeli przedstawiającej aktywność enzymów musieli uzupełnić tabelę określającą optymalne pH oraz nazwy makrocząsteczek.

Dla maturzystów ten egzamin okazał się on dość wymagający,,Bardzo zróżnicowane zadania pod względem tematu. Mam jednak nadzieję, że dobrze mi poszło ? ? stwierdza Maciej, jeden z łódzkich maturzystów.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Małgorzata Sierocińska, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook