Arkusz maturalny z chemii na poziomie podstawowym składał się z 30 zadań, za które łącznie maturzysta mógł uzyskać 50 punktów. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosił 120 minut.
Zadania otwarte oraz zamknięte sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w standardach wymagań egzaminacyjnych dla poziomu podstawowego. Zdecydowana większość zadań była warta 1 lub 2 punkty, lecz pojawiły się też dwa zadania za 3 punkty oraz jedno za 4 punkty.
Wskaźnik łatwości zadań mieścił się w przedziale 0,21?0,94. Największą liczbę zadań stanowiły zadania umiarkowanie trudne i trudne. Arkusz nie zawierał zadań bardzo trudnych, a jedno zadanie okazało się dla zdających bardzo łatwe. Najtrudniejsze dla zdających było zadanie 28. – należało w nim posłużyć się nomenklaturą jednofunkcyjnych pochodnych węglowodorów.
Najłatwiejszym dla maturzystów okazało się natomiast zadanie 10., w którym należało wskazać najtrwalszy izotop promieniotwórczy ? prawie wszyscy maturzyści rozwiązali zadanie prawidłowo.
Na stronie natablicy.pl pojawiły się wypowiedzi różnych maturzystów na temat egzaminu. Przeważały wrażenia niezbyt pozytywne, wielu zdających krytykowało zbyt wysoki poziom trudności zadań:
„Zupełnie nie spodziewałem się takiego poziomu tych zadań, poprzednie lata w porównaniu do tego były banalne :/” – Koksu
„Jestem na pierwszym roku farmacji, poprawialam mature z chemii i powiem Wam, że po roku farmacjii to matura była łatwa. Ale jak na poziom po liceum to zbyt trudna, wiedza ze studiow byla mi niezbedna ;)” – studentka.
Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
Marta Kozownicka, źródło: CKE