Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 ? język polski podstawowy ? arkusze maturalne

Arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z 18 stron, które były podzielone na dwie części. Za pierwszą część można było zdobyć 20 pkt, za drugą 50 pkt. Czas pracy przewidziany na uzupełnienie arkusza wynosił 170 minut. Z czym zmierzyli się tegoroczni maturzyści?

W części I (rozumienie czytanego tekstu) zdający walczyli z tekstem o miłości w kulturze w ujęciu m.in. Platona, na podstawie fragmentu książki Barbary Skargi pt. „Człowiek to nie jest piękne zwierzę”. Na jego podstawie należało uzupełnić 13 zadań. Przykładowo, w zadaniu 5. należało określić użyte środki stylistyczne i zinterpretować poetyckie sformułowania, zaś w zadaniu 12. wyjaśnić, dlaczego prawdziwa miłość jest taka trudna i jest jej tak mało? Odpowiedzieć trzeba było zgodnie z poglądami autorki.

W części II zdający musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch przedstawionych tematów. Dotyczyły one „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Temat pierwszy pracy maturalnej brzmiał: „Żołnierskie emocje bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci”.

Temat drugi „Na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.”

Wypracowanie musiało zawierać ok. 250 słów.

 

Arkusz maturalny online:

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook