matura język łaciński i historia antyczna (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 – język łaciński i historia antyczna podstawowa – arkusze maturalne

W dniu 06 maja, maturzyści zmierzyli się nie tylko z matematyką, ale również z językiem łacińskim i kulturą antyczną. Czas przygotowany na uzupełnienie arkusza na poziomie podstawowym wynosił 120 minut. Do zrobienia było 18 zadań, za które można było uzyskać w sumie 100 punktów.

Egzamin został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich sprawdzała znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Zadania: 1, 3 i 7 to zadania typu prawda/fałsz. W zadaniach 2, 5 i 8 należało zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź z czterech podanych propozycji.

W zadaniu 4 trzeba było do pytania dobrać odpowiednią odpowiedź, zaś w 6. przyporządkować łacińskim wyrażeniom ich polskie przekłady.

Część II to rozumienie oryginalnego tekstu łacińskiego. Zawierała trzy zadnia. Tytuł tekstu brzmiał ?Publius Cornelius Nepos, Vitae, Cato?

Cześć III sprawdzała znajomość kultury antycznej. Należało m.in. przyporządkować podane wydarzenie do konkretnej daty, podkreślić niezgodny z prawdą opis igrzysk greckich i rzymskich, czy przyporządkować podane słówka do opisów.

W zadaniu 15 maturzyści musieli podać imiona przedstawionych bóstw greckich. W kolejnym zadaniu należało uzupełnić opis do podanych ilustracji. Przedostatnie zadanie sprawdzało natomiast znajomość bohaterów mitologicznych.

Arkusz maturalny online:

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook