matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2011 ? fizyka rozszerzona ? arkusze maturalne

Arkusz maturalny z fizyki na poziomie rozszerzonym składał się z 13 stron, na których zamieszczono 6 zadań. Sprawdzały one umiejętności uczniów z zakresu rozszerzonego oraz wymagały złożonych umiejętności, szczególnie dotyczących wyjaśniania zjawisk fizycznych, przewidywania ich przebiegu oraz dostrzegania zależności przyczynowo-skutkowych i formułowania wniosków.

W zadaniu pierwszym należało wykonać trzy polecenia dotyczące budowy kopalni. Trzeba było zaznaczyć na rysunku kierunek przepływu powietrza w tunelu i w szybie w lecie oraz wykonać obliczenia.

Zadanie drugie dotyczyło statku kosmicznego zbliżającego się do Marsa, natomiast zadanie 5 – sondy New Horizons wystrzelonej  w celu zbadania Jowisza i Plutona. Zadanie 3 wraz z załączonym obrazkiem opisywało wybudowaną przez uczniów lunetę Keplera.

Zadanie końcowe dotyczące prądnicy zostało podzielone na 6 poleceń.  Zdający musieli m.in. wybrać odpowiedni wykres przebiegu czasowego napięcia na wyjściu prądnicy, uzupełnić zdania dotyczące zasad działania i przemian energetycznych oraz obliczyć maksymalną i skuteczną wartość napięcia na zaciskach prądnicy.

 

Arkusz maturalny online:

 

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook