Matura Francuski (fot.freedigitalphotos.net)Matura Francuski (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 – francuski rozszerzony – arkusze maturalne

Tegoroczny egzamin z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym wybrało 719 osób. Składał się z dwóch części.

 

Pierwsza część zawierała 3 zadania, za które łącznie można było uzyskać 23 punkty. Czas przeznaczony na rozwiązanie arkusza to 120 minut. Zadania 1 i 2 dotyczyły stosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Należało w nich uzupełnić zdania tak, aby zachowały poprawność logiczną i gramatyczną. W zadaniu 3 natomiast należało napisać rozprawkę, opowiadanie lub opis.

Do wyboru maturzyści otrzymali trzy tematy:

  1. Czy znajomość zawarta przez Internet może przekształcić się w prawdziwą przyjaźń? Przedstaw w formie rozprawki swoją opinię na ten temat, podając argumenty za i przeciw.
  2. Napisz opowiadanie o wydarzeniu na plaży, które uświadomiło Ci potrzebę aktywnego udziału w ochronie środowiska.
  3. Opisz przyjęcie urodzinowe, które wywarło na Tobie duże wrażenie ze względu na niezwykłą scenerię, w której się odbyło i różnorodność zaproponowanych atrakcji.

Część druga egzaminu zawierała zadania 4-9, za które łącznie można było zdobyć 27 punktów. Na rozwiązanie arkusza przeznaczono 70 minut. Arkusz dodatkowo dzielił się na:

Rozumienie słuchanego tekstu

W zadaniu 4 należało określić, które z wymienionych zadań dotyczących wysłuchanego wywiadu z profesorem Jean-Luc Dorier są prawdziwe. Zadanie 5 polegało na dopasowaniu odpowiednich pytań do wysłuchanych wypowiedzi organizatorki rekonstrukcji bitwy pod Waterloo. Zadanie 6 natomiast wymagało wysłuchania opowiadania o rodzinie Garnier i odpowiedzenia na 5 pytań.

Rozumienie pisanego tekstu i rozpoznawanie struktur leksykalno-gramatycznych

W zadaniach 7, 8, 9 należało wybrać poprawną odpowiedź na zadane do tekstu pytania, uzupełnić luki w tekście odpowiednio wybranymi zadaniami tak, aby tekst zachował sens oraz wybrać właściwą odpowiedź tak, aby po uzupełnieniu nią tekstu zachował on poprawność gramatyczną i logiczną.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


M.Niewiarowska, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook