Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 ? biologia rozszerzona ? odpowiedzi do arkuszy

Na rozwiązanie 34 zadań z egzaminu z biologii rozszerzonej maturzyści mieli 150 minut, a wszystkie poprawne odpowiedzi dawały razem 60 punktów. Zadania standardowo dzieliły się na otwarte oraz zamknięte, a w arkuszu znalazło się kilka materiałów źródłowych, na których mogli opierać się maturzyści.

Poziom rozwiązywania zadań z biologii rozszerzonej był stosunkowo wyższy od podstawowej. Nie było poleceń bardzo łatwych, ale też żadne z nich nie okazało się bardzo trudne ? większość oscylowała wokół umiarkowanej trudności.

Najłatwiejsze okazały się zadania, w których należało odczytać informacje z tabel lub innych materiałów źródłowych, jak na przykład w zadaniu 20, 13a, czy 26.

Największe trudności przysporzyły zadania z zakresu etapów rozwoju życia na Ziemi, budowy i funkcji struktur komórkowych czy związku budowy wirusa HIV z nierozpoznawaniem go przez układ odpornościowy człowieka. Maturzyści mieli również problemy z zadaniami, w których należało sformułować wnioski lub uzasadnić opinię na podstawie analizy źródeł.

?Myślę, że ta matura była trudna dla osób, które po prostu nie lubią uczyć się formułek na pamięć, gdzie mniej jest logiki, a więcej czystej wiedzy.? ? tak podsumowała tegoroczny egzamin Ania, absolwentka liceum.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook