Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Na co warto kłaść nacisk ucząc się do matury z historii

Nauka do matury z historii nie musi być katorgą. Wystarczy sobie dobrze rozplanować materiał i czas. W arkuszach znajdziecie zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Na poziomie rozszerzonym dodatkowo pojawi się wypracowanie. Nie ma jednej reguły na perfekcyjne przygotowanie się do egzaminu. Wiadomo, materiału jest tak dużo, że wszystkiego nie da się ogarnąć. Warto jednak wybrać fundamentalne i kluczowe zagadnienia dla epoki, bądź danego wydarzenia.

Na poziomie podstawowym niezbędna jest znajomość wojen, konfliktów społecznych, przemian państw, konfliktów religijnych oraz podstawowych wydarzeń związanych z historią Polski. Jeśli zdecydujecie się na ten poziom, powinniście skupić się na najważniejszych faktach. W przypadku historii Polski są to wszelkie przemiany, wojny oraz konflikty. Warto również znać stosunki kraju z innym państwami. Jeśli chodzi o materiał dotyczący historii świata, tutaj koniecznie trzeba znać zagadnienia z zakresu polityki i wojen, prowadzonych na przestrzeni lat.

Na poziomie rozszerzonym wymagana jest wiedza z zakresu podstawowego, dodatkowo pojawiają się szczegółowe zagadnienia, tj. kształtowanie się największych cywilizacji i religii, rozwój sztuki, rewolucje przemysłowe, gospodarcze oraz społeczne,  konkretna geneza wojen. Niestety, w tej części same szczegóły nie wystarczą. Potrzebna jest również ogólna wiedza na tematy historyczne. Bez tego Wasze wypracowanie nie zostanie dobrze ocenione. Dlatego warto nie tylko zapamiętywać daty, zapoznawać się z historią, ale także dużo czytać. To pozwoli Wam się oswoić z tym, co działo się przez tysiące lat.

Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook