Matura WOT (fot.pixabay.com)Matura WOT (fot.pixabay.com)

Matura 2011 – wiedza o tańcu rozszerzona – arkusze maturalne

W 2011 roku egzamin maturalny z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym składał się z 3 części i zawierał w sumie 11 pytań ? 9 zamkniętych i 2 otwarte. Zdający mieli do zdobycia 50 punktu, a na rozwiązanie arkusza mogli przeznaczyć maksymalnie 180 minut.

 

Pierwsze zadanie było zadaniem otwartym i polegało na omówieniu ukazanego na filmie fragmentu dzieła tanecznego. Analiza musiała zawierać:

  • warstwę treściową,
  • strukturę formalną kompozycji ? układ i położenie ciała, cechy ruchu, kompozycję ruchu;
  • kompozycję przestrzenną,
  • warstwę dźwiękową,
  • warstwę wizualną, scenografię.

W zadaniu 2. należało przypisać podanym w tabeli zespołom, artystów, którzy byli z nimi związani. 3. polegało na podaniu nazwy tańca oraz nazwiska choreografa przedstawionego na ilustracji baletu. W 4. należało podać nazwę tańca historycznego ukazanego na dwóch ilustracjach. W 5. maturzyści musieli przypisać pojęcia podanym w tabeli opisom.

Kolejne zadanie, 6., polegało na zaznaczeniu prawidłowych odpowiedzi. 7. podzielono na 3 podpunkty, w których należało zaznaczyć jedną z czterech odpowiedzi. Każde z pytań odnosiło się do choreografów baletów. W kolejnym zadaniu, 8., należało połączyć nazwy tańców z trzema ilustracjami. 9. polegało na podaniu nazw polskich tańców narodowych, jakie ujęto w dwóch opisach. W 10. podano trzy ilustracje przedstawiające różne balety. Maturzyści musieli odpowiedzieć na dwa pytania do każdego ze zdjęć ? jak nazywa się przedstawiony balet oraz przez jakiego choreografa został stworzony.

W ostatnim zadaniu, 11., należało napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów:

  1. Zanalizuj i oceń środki artystyczne, z jakich korzystała Maguy Marin, tworząc nowatorską wersję baletu ?Kopciuszek? do muzyki Sergiusza Prokofiewa;
  2. Wyjaśnij i oceń, dlaczego George?a Balanchine?a można nazwać twórcą i propagatorem stylu neoklasycznego w balecie.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


Karolina Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook