matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2010 – fizyka rozszerzona – arkusze maturalne

W 2010 roku matura z fizyki na poziomie rozszerzonym obejmowała 6 zadań otwartych, za rozwiązanie których można był uzyskać 60 punktów. Za każde zadanie maturzyści mogli zdobyć po 10 punktów.

 

Pierwsze zadanie dotyczyło działania sił na wypełniony helem balon stratosferyczny. Poszczególne podpunkty wymagały narysowania tych sił, obliczenia ciężaru balonu na podanej powierzchni oraz ciśnienia działającego na obiekt. Drugie zadanie sprawdzało wiedzę dotyczącą prądu elektrycznego ? obliczenia jego pracy, sprawności przebiegającego procesu, narysowania wykresu zależności sprawności od masy wody w czajniku. Trzecie zadanie związane było z transformatorem. Wymagało umiejętności obliczenia napięcia na uzwojeniach, znajomości zjawisk związanych z przepływem prądu w urządzeniu oraz obliczania ładunków zgromadzonych w kondensatorze.

Następny zbiór zadań pochodził z działu optyka. Zajmował się problemem soczewek, ich zdolności skupiających, promieni krzywizny, otrzymanych dzięki nim obrazom. Przedostatnie zadanie wymagało pracy z tekstem, selekcjonowania oraz właściwego wykorzystania informacji o fotonach, ich zachowaniu oraz możliwości ich zarejestrowania zawartych w artykule. Na koniec maturzyści musieli zmierzyć się z hydrostatyką. Sprawdzano ich umiejętności obliczania sił działających na zanurzone ciało oraz przewidywania poziomu zanurzenia ciała.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Barbara Granops, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook