matura WOS (fot.wikipedia)matura WOS (fot.wikipedia)

Matura 2014 – wos rozszerzony – odpowiedzi do arkuszy

Maturzyści, którzy w roku 2014 zdecydowali się napisać egzamin z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym musieli zmierzyć się w ciągu 120 minut z 25 zadaniami.

 

Najtrudniejsze okazały się zadania: 17., wymagające od maturzystów krytycznej analizy materiału źródłowego dotyczącego ochrony praw człowieka. 15. o instytucjach Unii Europejskiej. 2., korzystające z wiedzy maturzysty o przemianach społeczeństwa polskiego oraz 16. wymagające wykorzystania informacji ze źródła o problemach współczesnego świata.

Interesującym okazały się zadania 19. i 25. Pierwsze z nich, podzielone na dwie części, sprawiło wiele problemów tematem kultury politycznej, jednak część o wartościach społecznych okazała się prostą dla większości zdających. Drugie, podzielone na trzy części, początkowo sprawiało trudności znacznej większości maturzystów, jednak na ostatnią część odpowiedział poprawnie niemal każdy egzaminowany.

Najmniej problemów sprawiły w tym roku zadania: 4., wymagające krytycznej analizy rysunku satyrycznego o tematyce medialnej, 3. sprawdzające informacje dotyczące narodowości i struktury społeczeństwa polskiego. 21., czytanie ze zrozumieniem przepisów prawnych o partiach politycznych oraz władzy publicznej i 24., wykorzystanie podanych informacji z badań opinii publicznej o kulturze politycznej.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Barbara Granops, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook