matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2009 – fizyka rozszerzona – arkusze maturalne

Arkusz maturalny z fizyki na poziomie rozszerzonym składał się z 5 zadań, każde złożone z kilku poleceń. Ich łączna ilość wynosiła 31, za które maturzysta mógł zdobyć maksymalnie 60 punktów. Czas pracy wynosił 150 minut.

 

W zadaniu 1 polecenia dotyczyły kopniętej piłki między innymi: jej lotu, wartości prędkości podstawowej, maksymalnej wysokości, a także masy azotu, który znajduje się w napompowanej piłce ? łącznie 7 podpunktów.

Zadanie 2 dotyczyło kalorymetru ? przyrządu laboratoryjnego służącego do pomiaru ciepła wydzielanego lub pobieranego podczas procesów fizycznych i chemicznych. Sumując zadanie składało się z 6 poleceń, z czego 3 bazowały dodatkowo na doświadczeniach wykonanych za pomocą kalorymetru.

W następnym zadaniu, polecenia dotyczyły zwierciadła (którym była srebrna miska ustawiona na podłodze) i kropli, spadającej na nią z sufitu. Łącznie należało wykonać 6 poleceń.

Tematyką przedostatniego polecenia (w sumie 5 podpunktów) był fotorezystor ? półprzewodnikowy element światłoczuły. Dwa podpunktu bazowały dodatkowo na wykresie przedstawiającym zależność natężenia prądu płynącego przez fotorezystor od napięcia przyłożonego do jego zacisków przy różnych wartościach natężenia oświetlenia.

Ostatnie zadanie dotyczyło cefeid ? gwiazd, które regularnie zmieniają swoją jasność, a także rozmiary i temperaturę powierzchni. Łącznie składało się z 7 różnych poleceń.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook