matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2008 – fizyka rozszerzona – arkusze maturalne

Arkusz składał się z 25 poleceń zgromadzonych w 5 głównych zadaniach. Na ich wykonanie maturzyści mieli 150 minut, a maksymalna liczba punktów wynosiła 60 (za każde główne zadanie po 12 punktów do zdobycia).

Zadanie 1 składało się z pięciu poleceń. Ich głównym motywem były beczki wypełnione gipsem, toczące się po równi pochyłej. Należało między innymi uzupełnić rysunek określając, jakie siły działają na toczącą się beczkę oraz obliczyć wartość nacisku beczki na równię pochyłą podczas staczania.

Następne zadanie dotyczyło temperatury rzeczywistej i odczuwalnej. Maturzyści musieli sobie poradzi między innymi z analizą informacji podanych w tabeli i wykorzystaniem ich w obliczeniach oraz z narysowaniem wykresu zależności temperatury odczuwalnej od prędkości wiatru dla podanych temperatur rzeczywistych.

Zadanie 3 dotyczyło soczewek. Abiturienci w czterech poleceniach mieli między innymi do uzupełnienia rysunek przedstawiający świecący przedmiot i soczewkę oraz musieli wykonać odpowiednie obliczenia, które wykażą podaną zależność. Dwa ostatnie polecenia dotyczyły zdolności skupiającej układu dwóch soczewek.

Przedostatnie zadanie składało się z 6 poleceń. Ich tematyką był prąd przemienny i podłączona do niego żarówka. Należało między innymi obliczyć moc pobieraną przez świecącą żarówkę, przyrost temperatury włókna żarówki po włączeniu żarówki i rozgrzaniu się włókna oraz długość drutu wolframowego.

Ostatnie zadanie dotyczyło astronomii. W pięciu różnych poleceniach maturzyści musieli się wykazać się umiejętnością i wiedzą na temat asteroidy. Wymagano obliczenia wartości przyspieszenia grawitacyjnego na powierzchni asteroidy, oszacowania okresu obiegu asteroidy wokół Słońca oraz obliczenia maksymalnej energii, jaka może wydzielić się w momencie zderzenia asteroidy z powierzchnią Ziemi.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook