Matura WOT (fot.pixabay.com)Matura WOT (fot.pixabay.com)

Matura 2008 – WOT rozszerzony – arkusze maturalne

Arkusz maturalny z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym składał się z 9 zadań, za które można było zdobyć 50 punktów. Na wykonanie wszystkich poleceń maturzyści mieli 180 minut.

Zadanie 1 polegało na analizie przedstawionego fragmentu dzieła tanecznego, uwzględniając w niej takie elementy, jak:

  • symboliczną treść sceny i jej usytuowanie w balecie
  • formę i styl ruchu
  • kompozycję sceny baletu
  • warstwę dźwiękową
  • scenografię i jej symbolikę

Maturzyści mieli również materiał pomocniczy w postaci kilku ilustracji.

W zadaniu 2 trzeba było rozpoznać zapis nutowy polskich tańców narodowych. W następnym poleceniu abiturienci musieli rozpoznać trzy balety przedstawione na ilustracjach, podać ich tytuły, choreografów i kompozytorów. W 4 zadaniu należało wykazać się znajomością technik tanecznych, jak na przykład taniec jazzowy czy balet klasyczny, i dopasować do nich podane terminy, między innymi triplet, cwał oraz hip walk. Polecenie 5 wymagało dopasowania nazwisk wybitnych przedstawicieli tańca do podanych dokonań artystycznych. W następnym zadaniu należało dokończyć dwa zdania, wybierając jedną z czterech podanych możliwości. W zadaniu 7 trzeba było wykazać się znajomością biografii polskich artystów baletu. W przedostatnim poleceniu uczniowie musieli rozpoznać opisy dwóch tańców dworskich i wybrać właściwy z czterech podanych możliwości.

Ostatnie zadanie to dłuższa wypowiedź pisemna. Maturzyści musieli napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów:

  •  ?Cafe Müller? ? życiorys opowiadany tańcem. Omów środki artystyczne, jakimi posłużyła się Pina Bausch, aby opowiedzieć o własnym życiu.
  • Rewolucja październikowa 1917 r. odmieniła balet rosyjski. Przedstaw i oceń przemiany, jakie pod wpływem wydarzeń politycznych zaszły w tym kraju w balecie w latach 1917 ? 1941.

Zdawalność:

Do matury z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym przystąpiło około 60 osób, z czego nieco ponad 40% wybrało ten przedmiot jako obowiązkowy. Wszyscy, którzy podeszli do tego egzaminu, przekroczyli próg 30%.

Opinie:

Przedmiot ten na poziomie rozszerzonym jest trudny. Najczęściej jako najcięższe zadanie maturzyści wskazują wypracowanie, gdyż wymaga ono kompleksowej wiedzy i zgłębienia tematu.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

 

Pobierz odpowiedzi w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz je online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook