„Experience Geography, Explore Europe” – Doświadczaj geografii, odkrywaj Europę. Jest to motto, którym kieruje się organizacja studentów geografii i młodych geografów. Poprzez różne inicjatywy i projekty stara się wcielać swoje założenia w życie, tym samym dając swoim członkom nieocenione doświadczenie i możliwość przeżycia niezapomnianych przygód.
Czym jest EGEA?
Europejskie Stowarzyszenie Młodych Geografów i Studentów Geografii zostało założone w 1987r. przez studentów z Warszawy, Utrechtu i Barcelony, którzy chcieli stworzyć możliwość międzynarodowej wymiany wiedzy i doświadczeń. Rok później została zarejestrowana jako oficjalna organizacja. Obecnie zrzesza studentów z 36 krajów europejskich.
EGEA podzielona jest na cztery części administracyjne:
- the North & Baltic – Region północny i Bałtyku
- the Eastern – Region Wschodni
- the Western – Region Zachodni
- the Euro-Mediterranean – Region Euro – Śródziemnomorski
Każdy z Regionów tworzy swój zarząd i koordynatorów, którzy odpowiadają za organizację wewnętrzną i współpracę międzynarodową.
CO ZYSKUJESZ DZIAŁAJĄC W TEJ ORGANIZACJI?
Jako członek EGEA masz możliwość brania udziału w wielu inicjatywach i projektach lokalnych, krajowych i międzynarodowych.
- Kongresy – główne inicjatywy EGEA. Każdego roku organizowanych jest pięć kongresów, z czego cztery wiosenne w poszczególnych Regionach i jeden – najważniejszy – Roczny Kongres odbywający się we wrześniu. Podczas ich trwania można wziąć udział w licznych warsztatach, wycieczkach i wykładach.
- Wymiany – swoją działalność EGEA opiera na wymianach międzynarodowych. Tworzone są dwu i trzyosobowe grupy, które wymieniają się nawzajem, dzięki czemu poznają inne kultury, krajobrazy i ludzi z całej Europy.
- Sympozjum naukowe – połączone z Rocznym Kongresem, podczas którego studenci mają możliwość zaprezentowania swoich prac i osiągnięć naukowych.
- Letnie/ Zimowe szkolenia – organizowane podczas ferii zimowych i letnich, dają możliwość poznania nowych państw i zdobycia doświadczenia
- Weekendowe inicjatywy – krótsze akcje, których głównym tematem i celem jest pokazanie szczególnych cech różnych regionów Europy. Inicjatywy naukowe połączone z dodatkowymi, mniej formalnymi atrakcjami.
JAK DOŁĄCZYĆ DO EGEA?
Na stronie organizacji można znaleźć formularz aplikacyjny. Po podaniu wszystkich danych i wysłaniu formularza, należy czekać na informację zwrotną i dalsze instrukcje. Warto też skontaktować się z lokalnymi komitetami. W Polsce działają one w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Sosnowcu, Toruniu i Wrocławiu. Każdy z nich organizuje spotkania integracyjne i otwiera rejestrację na początku roku akademickiego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie organizacji oraz na stronach poszczególnych komitetów lokalnych (głównie na Facebook’u).
A.Szczykutowicz
Komentarze: