Matura Niemiecki (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2007 – niemiecki podstawowy – odpowiedzi do arkuszy

Na arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym składało się 8 zadań, na których rozwiązanie maturzyści mieli 120 minut. Maksymalnie można było dostać 50 punktów.

Matura sprawdzała umiejętności rozumienia tekstu słuchanego i pisanego oraz tworzenia dłuższych i krótszych wypowiedzi pisemnych.

Abiturienci nie mieli większych problemów z trzema pierwszymi zadaniami, które sprawdzały umiejętność rozumienia ze słuchu. Dobrze poradzili sobie również w zadaniu 7 oraz 8 (tworzenie dłuższego tekstu) z przekazaniem wszystkich niezbędnych informacji. CKE wskazuje na dobrą znajomość krótkich i długich form wypowiedzi, czemu dowodzą użyte zwroty i poprawnie zbudowane zdania wprowadzające i kończące list prywatny.

Najgorzej natomiast maturzyści radzili sobie z zadaniami, które opierały się na tekście czytanym, czyli polecenia 4, 5 i 6. Trudności sprawiało również rozwinięcie w dłuższej wypowiedzi pisemnej. CKE wskazuje, że uczniowie mieli problemy z samodzielnym redagowaniem zdań i używaniem różnorodnego słownictwa.

Poziom trudności był umiarkowany. Wielu maturzystów było zadowolonych z tego egzaminu i uznało go za łatwy.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook