matura z historii

Matura z historii, wypracowanie ? jak je dobrze napisać?

Wypracowanie z historii jest najważniejszą częścią arkusza na poziomie rozszerzonym. To właśnie za nie możecie zdobyć najwięcej punktów. Warto dobrze przygotować się do napisania tekstu, który może zmienić końcowy wynik Waszej matury.

Kryteria oceniania

Matura z historii to nie tylko wykorzystanie wiedzy w rozwiązywaniu zadań. To także umiejętność przelania jej na papier w formie własnej wypowiedzi. Aby spełnić wymagania komisji, musicie przede wszystkim przedstawić podstawowe fakty związane z problemem zawartym w temacie. Ważne jest również określenie przyczyn i skutków konkretnego wydarzenia. Przy przyznawaniu punktów egzaminator zwróci uwagę na Waszą umiejętność odnoszenia się do innych źródeł historycznych.

 

Jaki styl wybrać?

Bardzo ważna jest forma tekstu, jaką wybierzecie w wypracowaniu na maturze z historii. Nie może to być zbiór luźnych myśli, ale spójna i logiczna praca, która odniesie się do tematu. Najczęstszym błędem popełnianym przez uczniów jest nadmierna swoboda pisania. To, że jest to matura z historii nie oznacza, że tekst może być słaby językowo. Pamiętajcie więc o ortografii, wyraźnym piśmie i akapitach.

 

Jak zacząć wypracowanie?

Zanim wybierzecie temat, zastanówcie się, który z nich jest Wam bardziej znany. Im większa wiedza, tym więcej informacji w tekście. Przeczytajcie dobrze polecenie, to właśnie w nim zawarty jest klucz do napisania pracy. Trzeba skupić się na tym, co jest wymagane, np. omówienie, czy też analiza przyczyn i skutków. Wstęp powinien być konkretny i wprowadzić egzaminatora w zagadnienie. Dopiero potem szczegółowo zagłębicie się w temat.  Początek pracy nie powinien być tzw. ?laniem wody?. Stawiane przez Was tezy i opisy muszą mieć pokrycie w historii, czyli datach i faktach.

 

Co powinno znaleźć się w środku pracy?

Rozwinięcie pracy to Wasze uderzenie w sedno. To tutaj musicie jasno i przejrzyście odnieść się do podanego tematu. Ważne jest, aby logicznie porządkować wydarzenia i spójnie zbierać w zdania wszystkie przemyślenia. Egzaminatorzy cenią odniesienia do innych źródeł. Możecie np. porównać daną sytuację do innej, która niosła za sobą podobne skutki. Wypracowanie na maturze z historii jest Waszym autorskim tekstem, więc warto snuć wnioski i wyrażać swoje opinie.

 

Zakończenie, czyli wisienka na torcie

Dobra praca tworzy spójną całość, dlatego też każda z jej części musi się ze sobą wiązać. Zakończenie powinno posiadać krótkie podsumowanie wszystkich argumentów zawartych wcześniej. Warto jeszcze raz podkreślić stawianą tezę i ostatecznie obronić jej w końcowych zdaniach.

Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook