Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – język polski rozszerzony – arkusze maturalne

Matura rozszerzona z języka polskiego polegała na napisaniu wypracowania na jeden z podanych tematów. Trwała 180 minut, a maksymalnie można było uzyskać 40 punktów.

Poziom ten jest o tyle trudniejszy, że maturzyści muszą pisać w oparciu o teksty, które nie są obowiązkowymi lekturami. Mogą więc ich nie znać.

Pierwszy temat: Określ, jaki problem podejmuje Umberto Eco w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 słów. Tekst to fragment książki Eco ?Historia piękna?

Drugi temat: Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 słów. Podane teksty to ?Na Sybir!? Zygmunta Krasińskiego oraz ?Zesłanie studentów? Jacka Kaczmarskiego.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook