Zawód: Agent reklamy (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Agent reklamy (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Agent reklamy

Dzisiejszy świat jest pełen reklam. Niemal z każdej strony jesteśmy bombardowani idealnymi produktami i usługami w okazyjnych cenach. Jak to wygląda od drugiej strony? Kto przygotowuje przekaz reklamowy od podstaw? Sprawdź sam!

Zawód agent reklamy

Do zadań agenta reklamy należy przede wszystkim wypromowanie danego produktu lub usługi i przedstawienie go jak największej liczbie odbiorców w sposób jak najbardziej atrakcyjny. Na to składa się jednak szereg innych obowiązków, które spełnia agent reklamy. Musi przeprowadzać spotkania handlowe w celu zyskania klientów (np. firmy, fabryki, banki), pomagać im w doborze formy i treści reklam, wykonywać dla nich konkretne zlecenia. Najczęściej tym wszystkim nie zajmuje się jedna osoba, a wyspecjalizowane w danej dziedzinie jednostki. Wyodrębniamy więc takie stanowiska, jak:

  • media buyer – zajmuje się nabywaniem powierzchni reklamowych w mediach elektronicznych i tradycyjnych
  • media planner – planuje i dostosowuje charakter reklamy do danego produktu
  • senior key account manager – zajmuje się najważniejszymi klientami, w wolnym tłumaczeniu oznacza specjalistę ds. kluczowych klientów

Wykształcenie agenta reklamy

Zaleca się, aby agent reklamy ukończył studia wyższe z kierunku marketingu, ekonomii lub psychologii. Konkurencja jest coraz większa, więc uczelnie często oferują specjalizacje z marketingu i reklamy. W tym zawodzie bardzo ważna jest również znajomość panujących trendów na rynku, a także języka angielskiego i graficznych programów komputerowych.

Rynek pracybilbordy reklamowe (fot.pixabay.com)

Branża reklamowa rozwija się bardzo szybko i zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, ale jednocześnie konkurencja jest bardzo wysoka. Dlatego ważne jest ciągłe dokształcanie się, badanie rynku i potrzeb konsumentów. Najczęściej miejsce pracy to agencje reklamy, które świadczą swoje usługi różnym firmom. Agent reklamy może również założyć własną działalność.

Ile zarabia agent reklamy?

Średnia pensja miesięcznie wynosi około 3000zł brutto. Im większa firma i miasto, w którym się pracuje, tym zarobki mogą być wyższe. Zależą one również od umiejętności pracownika ? im lepszy i sprawniejszy specjalista, tym firma ceni go bardziej.

Status społeczny

W dzisiejszych czasach, wbrew pozorom, nie jest łatwo o dobrą reklamę z odpowiednim przekazem. Agenci reklamy są przede wszystkim cenieni na rynku przez firmy, których produkty potrzebują dobrej promocji.

Opinie o zawodzie

Trzeba mieć wyobraźnię, kreatywność. I oczywiście trochę odwagi w działaniu, bo nawet nieco szalone pomysły mogą się okazać niesamowitą promocją – mówi Martyna, agentka reklamy.

Po jakimś czasie przychodzi taki etap zużycia. Kiedy brakuje ci pomysłów na nowe rzeczy i podświadomie powielasz na przykład swoje stare projekty. Ale oczywiście nie jest to trwałe. Warto szukać inspiracji we wszystkim, co cię otacza. Nawet w najprostszych rzeczach, których się na co dzień nie zauważa. To pomaga – radzi Karol, specjalista od reklamy z długoletnim stażem.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Cechy i umiejętności przydatne w tej branży:

  • umiejętność pracy zespołowej
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • umiejętność logicznego myślenia, analizy i wyciągania wniosków
  • umiejętność pracy pod presją
  • odporność na stres
  • kreatywność
  • znajomość rynku i potrzeb konsumenta

Źródło: praca-enter.pl, wynagrodzenia.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook