Zawód: Brukarz (fot.freeimages.com)Zawód: Brukarz (fot.freeimages.com)

Zawód: Brukarz

Jest ktoś, kto marzył kiedyś o zawodzie? brukarza? Profesja niezachęcająca, mało ambitna, o niskich zarobkach? Sprawdź sam, jak to dokładnie wygląda!

Zawód brukarz

Brukarz przede wszystkim zajmuje się wykładaniem kostki brukowej na nawierzchni chodnika. Może to być inny materiał, jak na przykład cegła, płyta kamienna lub betonowa. Praca ta składa się najpierw z ewentualnego usunięcia starej powierzchni, dalej przygotowania podłoża, a na końcu z wyłożenia kostki lub innego materiału. Do jego obowiązków należy również naprawa i konserwacja tych nawierzchni.

Brukarze pracują najczęściej w grupach zwanych brygadami. Stojących na ich czele i dbających o sprawną pracę zespołu nazywa się brygadzistami.

Wykształcenie brukarza

Do wykonywania tego zawodu niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu budownictwa. Możesz się tego nauczyć w trzyletniej szkole zawodowej o takim profilu lub na kursach doszkalających i przyuczających do zawodu. Najważniejsza w tym zawodzie jest praktyka.

wykładanie kostki brukowej (fot.freeimages.com

Rynek pracy

Obecnie na rynku jest duże zapotrzebowanie na brukarzy, gdyż nie jest to zawód zachęcający. Pracy należy szukać w firmach budowlanych lub usługowych. Można również założyć własną działalność gospodarczą i przyjmować zlecenia.

Ile zarabia brukarz?

Średnia pensja brukarza wynosi około 2500zł brutto miesięcznie. Wysokość pensji zależna jest od wielu czynników, jak wielkość firmy, miasto i oczywiście pora roku. Brukarz to zawód sezonowy, w zimie nie pełni swoich obowiązków. Zarobki jednak nie są zachęcające, zwłaszcza że w tym zawodzie nie ma perspektywy rozwoju i awansu.

Status społeczny

Brukarz to zawód o niskim statusie społecznym. Jest to praca fizyczna, która nie wymaga dobrego wykształcenia i nie gwarantuje wysokich zarobków.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Zawód brukarza związany jest z ciągłą pracą w pozycji pochylonej bądź klęczącej. W okresie letnim praca może trwać o wiele dłużej niż osiem godzin dziennie. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz własną firmę.

Jako brukarz powinieneś wykazywać się takimi cechami, jak:

  • cierpliwość
  • dokładność
  • umiejętności manualne
  • systematyczność
  • dobra kondycja fizyczna

Źródło: praca-enter.pl, wynagrodzenia.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook