Zawód: Stolarz (fot.freeimages.com)Zawód: Stolarz (fot.freeimages.com)

Zawód: Stolarz

Z rzeczami wykonanymi z drewna mamy do czynienia każdego dnia. Zastanawiałeś się kiedyś, jak robi się takie przedmioty? A może sam chciałbyś je wytwarzać? Sprawdź, czy stolarz to zawód dla ciebie!

Zawód stolarz

Stolarz wykonuje oraz konserwuje różnego rodzaju przedmioty z drewna: od małych przedmiotów dekoracyjnych i codziennego użytku, przez większe konstrukcje, jak schody czy okna, do instrumentów i mebli. Stworzenie takich przedmiotów jest żmudną pracą złożoną z kilku etapów. Stolarz musi wyciąć i połączyć odpowiednie elementy, wyszlifować je oraz pokryć lakierem. Pomagają mu w tym najczęściej projekty tworzonych rzeczy, które zwykle sam rysuje.

Praca stolarza Ozdobne meble (fot.freeimages.com)nie ogranicza się tylko do takich fizycznych zadań. Musi również dobrać odpowiednie rodzaje drewna, a także klejów, farb i lakierów. Jako stolarz, możesz wykonywać różnorodne prace, będąc na przykład stolarzem:

  • galanterii drzewnej
  • meblowym
  • budowlanym
  • instrumentów muzycznych
  • mebli artystycznych

Wykształcenie stolarza

Masz kilka możliwości zdobycia tego zawodu. Możesz ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową lub czteroletnie technikum. Musisz również zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje zawodowe. Inną możliwością są także kursy doszkalające i specjalistyczne.

Możesz również przystąpić do egzaminu na czeladnika, a po siedmiu latach pracy ? do egzaminu mistrzowskiego. Jeżeli chcesz zostaćstolarzem artystycznym, musisz zdać odpowiedni egzamin przygotowany przez Ministerstwo Kultury.

Mając 15-18 lat możesz się kształcić w tym zawodzie w Ochotniczym Hufcu Pracy.

Rynek pracy

Stolarz pracuje głównie w firmach budowlanych, fabrykach mebli, stolarniach i pracowniach konserwacji zabytków. Można również założyć własną działalność gospodarczą, czyli zakład stolarski.

Narzędzia stolarza (fot.freeimages.com)

Ile zarabia stolarz?

Średnie zarobki stolarza to 2000zł miesięcznie, jednak zależą przede wszystkim od miejsca pracy i wielkości firmy. Znani fachowcy, wykonujący nietypowe przedmioty oraz prace na zamówienie, mogą zarabiać większe pieniądze.

Status społeczny

Stolarz nie ma specjalnego miejsca w statusie społecznym. Nie plasuje się wysoko, gdyż jest postrzegany jako pracownik fizyczny, który nie musi mieć wyższego wykształcenia i nie ma wysokich zarobków. Najlepsi fachowcy lub wykonawcy oryginalnych rzeczy cieszą się jednak szacunkiem i uznaniem, zwłaszcza wśród swoich klientów.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Stolarz powinien mieć zdolności manualne oraz zmysł artystyczny. W zawodzie tym potrzebna jest również umiejętność posługiwania się takimi urządzeniami, jak piły tarczowe, dłuta, młotki, wiertarki, frezarki lub szlifierki.

Przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu to słaby wzrok, alergia, daltonizm czy przewlekłe choroby układu oddechowego.

 

Źródło: praca-enter.pl, zawodowe.com

A.Szczykutowicz

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook