Zawód: Ślusarz (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Ślusarz (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Ślusarz

Od zawsze lubiłeś majsterkować? Masz zmysł artystyczny i wyobraźnię? Rozwijasz swoje umiejętności manualne? A może chciałbyś wykonywać metalowe przedmioty o różnych kształtach i wielkości? Zobacz, czy sprawdzisz się w zawodzie? ślusarza!

Zawód ślusarz

Do jego zadań należy obróbka metalowych przedmiotów, jak klucze, zawiasy, zamki, oraz wykonywanie większych konstrukcji, jak metalowe bramy czy ogrodzenia. Może to robić ręcznie lub za pomocą maszyn. Dba również o konserwację i naprawę tych urządzeń. W zawodzie tym można się także zająć tzw. ślusarstwem artystycznym, czyli wykonywaniem ozdobnych przedmiotów, jak żyrandole czy świeczniki. Inne specjalizacje tego zawodu, to na przykład:

  • Ślusarz konstrukcji stalowych
  • Ślusarz samochodowy
  • Ślusarz sprzętu domowego

Wykształcenie ślusarza

Aby zostać ślusarzem, musisz ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową lub przejść odpowiednie kursy przygotowujące z tej profesji. Obie drogi edukacji kończą się egzaminem sprawdzającym kwalifikacje zawodowe. Ważne są również praktyki, które odbywa się pod okiem doświadczonego ślusarza.

Ślusarz pracujący w zakładzie samochodowym (fot.freedigitalphotos.net)Rynek pracy

Ślusarz to zawód deficytowy. Jest duże zapotrzebowanie na takich fachowców. Bardzo często ślusarz pracuje samodzielnie ? prowadzi własny warsztat. Zatrudnienie jednak może znaleźć również w firmach budowlanych, zakładach przemysłu maszynowego lub warsztatach samochodowych.

Ile zarabia ślusarz?

Pensja miesięczna wynosi 2000-3000 zł brutto. Zarobki jednak są uzależnione od miejsca zatrudnienia i rodzaju wykonywanych prac. Jeżeli jesteś mistrzem w swoim fachu, o wieloletnim doświadczeniu i renomie, możesz zarabiać więcej.

Status społeczny

Ślusarz nie ma wysokiego statusu społecznego. Jako pracownik fizyczny nie cieszy się dużym uznaniem i prestiżem. Jest to jednak zawód uważany za użyteczny i bardzo potrzebny.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Cechy potrzebne w tym zawodzie:

  • Cierpliwość
  • Dokładność
  • Zdolności manualne
  • Zmysł artystyczny
  • Precyzja

Źródło: praca-enter.pl, zawodowe.com

A.Szczykutowicz

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook