Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – polski podstawowy – odpowiedzi do arkuszy

Matura podstawowa z języka polskiego składała się z trzech głównych zadań złożonych z kilku poleceń ? łącznie 13. Na ich rozwiązanie abiturienci mieli 170 minut, a maksymalnie mogli zdobyć 70 punktów.

Arkusz sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizy i interpretacji tekstów oraz tworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej na określony temat ? wypracowania.

Najłatwiejsze okazały się polecenia 1.5 i 1.6. W pierwszym należało wyciągnąć odpowiednie wnioski z tekstu na podany temat, w drugim natomiast ? przekształcić w odpowiedni sposób zdanie. W wypracowaniach maturzyści najlepiej radzili sobie z tworzeniem spójnej wypowiedzi, poprawnej stylistycznie i kompozycyjnie.

Największe problemy uczniowie mieli z zadaniem 2.5, które polegało na rozpoznaniu autora i tytułu przytoczonego fragmentu tekstu. Trudne było również polecenie 1.4. Trzeba było na podstawie tekstu wypisać tendencje i ich przykłady, które zauważa autor w wypowiedziach publicznych. Wiele maturzystów miało również problem z poprawnością językową w swoim wypracowaniu, czyli stosowaniem odpowiednich związków frazeologicznych, poprawną odmianą wyrazów czy różnorodnością zdań.

Zdziwiło mnie, że był wiersz kogoś, kogo nie znaliśmy. Na pewno rozprawka była łatwiejsza. Czytanie ze zrozumieniem było dla mnie dość trudne ? komentuje Emilia, zeszłoroczna maturzystka.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook