Zawód: Teleinformatyk (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Teleinformatyk (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: teleinformatyk

 

 

Interesujesz się technologią, nowinkami i informatyką? Nowoczesne sprzęty nie stanowią dla ciebie problemu? Masz ścisły umysł i jesteś typem komputerowca? Może chciałbyś zajmować się technikami i sposobami przesyłania informacji profesjonalnie? Sprawdź, czy teleinformatyk jest zawodem dla ciebie!

Zawód teleinformatyk

Teleinformatyk w ogólnej definicji zajmuje się technologią transmisji danych i narzędziami do sterowania przepływem informacji. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za projektowanie, wdrażanie, administrowanie i konserwowanie systemów i sieci teleinformatycznych. Szczegółowy zakres jego obowiązków zależy jednak od stanowiska.

 

Może pracować między innymi jako:

 • Sprzedawca sprzętu i usług komputerowych
 • Serwisant urządzeń komputerowych i systemów teleinformatycznych
 • Projektant sieci teleinformatycznych
 • Monter-wykonawca urządzeń i sieci teleinformatycznych
 • Administrator sieci teleinformatycznych
 • Specjalista ds. utrzymania i zabezpieczenia systemów teleinformatycznych

Wykształcenie teleinformatyka

Teleinformatykiem można zostać kończąc szkołę techniczną i otrzymując tytuł technika. Jednak wykształcenie wyższe daje większe możliwości zatrudnienia i rozwoju. Studiować można na politechnice na przykład na wydziale elektroniki. Ważne jest również ciągłe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach lub ukończenie studiów podyplomowych.

Rynek pracyTeleinformatyk może pracować np. w serwisie komputerowym (fot.pixabay.com)

Teleinformatyk może znaleźć zatrudnienie na przykład w organach administracji publicznej i przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych lub teleinformatycznych. Inną opcją jest praca w firmach montujących i sprzedających komputery i telefony komórkowe. Teleinformatyk może również założyć własną działalność produkcyjno ? usługową.

Ile zarabia teleinformatyk?

Średnie zarobki teleinformatyka miesięcznie wynoszą 4000 zł brutto. Ich wysokość zależy oczywiście od miejsca zatrudnienia i stanowiska pracy. Prowadząc własną działalność można zarabiać o wiele więcej.

Status społeczny

Teleinformatyk, jako specjalista z dziedziny informatyki, cieszy się uznaniem wśród społeczeństwa. W branży najlepsi w swoim fachu są również bardzo cenieni i szanowani.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Dobry teleinformatyk powinien posiadać takie cechy, jak na przykład:

 • Dobra pamięć
 • Umiejętność analitycznego myślenia
 • Koncentracja
 • Uzdolnienia informatyczne i techniczne
 • Znajomość technicznego języka angielskiego

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook